Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-07-06 15:43:36 przez system

Muzeum pokaże swoje skarby

Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza w piątek, 10 lipca o godz. 14.00, do Galerii Strych Muzealny na spotkanie w ramach cyklu zajęć pod nazwą „Muzealna Akademia Historyczna” na drugie spotkanie: prezentacja najciekawszych ksiąg ze zbiorów Muzeum z XVI-XVIII w.

Podczas pierwszego spotkania Muzealnej Akademii Historycznej oglądano inkunabuły, czyli księgi z czasów Jana Gutenberga, a więc: wydane w 1481 roku w Norymberdze przez A. Kobergera „Żywoty papieży”, Biblię wydrukowaną w Spirze w 1489 r. przez P. Dracha, komentarze do dialogów o heretykach W. Ockhama odbite w Lowanium w 1481 roku przez Jana z Padernborn. Z kolei w druku weneckim, wydrukowanym w szczególnym dla świata roku 1492, można było podziwiać jego mapę. Wspaniały rozkwit drukarstwa europejskiego w dobie renesansu reprezentowały dwie imponujące księgi z biblioteki wiśnickiej Piotra Kmity (ok. 1477-1553), wydane w 1538 i 1939 roku przez oficyny bazylejskie J. Frobena i J. Hervagena.

Podczas spotkania w piątek 10 lipca będzie można prześledzić kolejne etapy rozwoju książki drukowanej na znakomitych przykładach druków wydanych w Kolonii, Lyonie, Paryżu, Amsterdamie. Obejrzeć będzie mozna także rodzime dokonania: H. Wietora, Łukasza Andrysowicza, Jana Januszowskiego i innych wybitnych typografów tej doby. Zobaczyć będzie też można unikatowe starodruki dotyczące Bochni, m. in. „Puklerz złoty” z 1639 roku.

Datą przyjętą przez księgoznawców, do której książkę uznajemy za stary druk, jest rok 1800.

Spotkanie poprowadzi Jan Flasza.