Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-05-04 14:04:49 przez system

Na ławeczce z Marią Bielawską

W sobotnie popołudnie 9 maja o godz. 15.00 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza do Parku Rodzinnego Uzbornia na uroczystość odsłonięcia ławeczki im. Marii Bielawskiej – pomnika, który będzie służył mieszkańcom miasta.

Ławeczka z regałem bookrossingowym została wykonana w ramach projektu "Zapraszamy na ławeczkę, czyli bookcrossing dla każdego...", który uzyskała dofinansowanie w konkursie "Tu mieszkam, tu zmieniam", zorganizowanym przez Fundację Banku Zachodniego WBK

15 maja 2015 r. minie 26 lat od śmierci założycielki i wieloletniej dyrektorki Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni – Marii Bielawskiej. Aby upamiętnić założycielkę bocheńskiej książnicy, bibliotekarkę znaną w całej Polsce z nowatorskich pomysłów i niezwykłego entuzjazmu w popularyzacji czytelnictwa, na ławeczce umieszczono książkę z myślą, którą wypowiadała: „Ja miałam zawsze w rękach magnes. Była nim książka.” Ławeczka usytuowana obok placu zabaw, zielonej siłowni, przy alejce spacerowej będzie widoczna i zachęcająca do skorzystania. Umieszczone na regale książki można czytać, zabrać do domu, ale również przynieść i zostawić te przeczytane. Przy ławeczce będą organizowane happeningi promujące czytelnictwo i bibliotekę, umieszczane ulotki i plakaty, informujące o spotkaniach w bibliotece.

Uroczystemu odsłonięciu ławeczki będzie towarzyszyło wspomnienie zasług Marii Bielawskiej oraz impreza w muszli koncertowej, na którą zapraszamy wszystkich, zwłaszcza najmłodszych czytelników i ich opiekunów. Wystąpi zespół Baśniowa Kapela z programem „Liliowy bór” i zaprosi słuchaczy do wspólnej zabawy. Nie zabraknie również konkursów i słodyczy dla dzieci. Każdy kto odwiedzi ławeczkę będzie mógł liczyć na pamiątkowe zdjęcie, przekazane później drogą elektroniczną.