Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-05 23:11:18 przez system

Narodowe Czytanie na Plantach

W sobotę 5 września miała miejsce w Bochni 3. już edycja Narodowego Czytania. Jest to inicjatywa Pary Prezydenckiej, mającej przybliżyć szerokiej opinii publicznej dzieła, zaliczane do kanonu polskiej literatury.

Z wyboru prezydenta Bronisława Komorowskiego tematem tegorocznego Narodowego Czytania była powieść Bolesława Prusa "Lalka". Brakło więc efektownych dialogów, jakie miały miejsce choćby w tamtym roku, gdy czytano sienkiewiczowską "Trylogię". Zmieniło się też miejsce: amfiteatr na Uzborni organizatorzy (Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Biblioteka Publiczna i MDK) zamienili w tym roku na Planty Salinarne, a dokładnie ich część koło altany. Było bardzo kameralnie i nastrojowo. O nastrój zadbali uczniowie z Zespołu Szkół nr 3, którzy, przebrani w stroje z epoki, paradowali po alejkach, bądź serwowali przekąski, kawę lub herbatę. Każdy chętny mógł także wbić do przyniesionej przez siebie książki specjalny stempel, przygotowany na tę okazję przez kancelarię Prezydenta.

Tegorocznym narratorem była dyrektor Biblioteki Dorota Rzepka, a wybrane fragmenty powieści czytali: burmistrz Stefan Kolawiński, sekretarz powiatu Anna Wojakiewicz, przewodnicząca Rady Powiatu Bernadetta Gąsiorek, radni miejscy: Marta Babicz, Celina Kamionka, Eugeniusz Konieczny i Robert Żelichowski, radni powiatowi Stanisław Bukowiec i Robert Hołda, ks. Marek Mierzyński, dyrektor MDK Anna Kocot-Maciuszek. dyrektor I LO Jolanta Kruk i nauczycielka z tej szkoły Bogumiła Sroka-Barbach, funkcjonariusz Straży Miejskiej Robert Jawor, wreszcie asystent posła W. Bernackiego Andrzej Krasoń.

Niestety - i prawda ta znana jest od lat - Bochnia jest "odporna" na tzw. kulturę wysoką, stąd na Planty przybyło bardzo niewiele osób postronnych, by słuchać o losach Stanisława Wokulskiego, Izabeli Łęckiej i starego subiekta Ignacego Rzeckiego. A szkoda.