Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-08-31 20:49:37 przez system

Narodowe Czytanie w Bochni

W drugą sobotę września w całej Polsce odbędzie się siódma edycja akcji Narodowe Czytanie. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w jej bocheńskiej odsłonie na Plantach Salinarnych, 8 września 2018 r. o godz. 16.00.

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Jest to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 r. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.Czyli - wspaniała lektura na 100-lecie Niepodległej!

Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji: w 1929 i 2001 roku.

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Biblioteka i Dom Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz „Przedwiośnia” będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Chętni, którzy zechcą zaprezentować swój ulubiony fragment powieści mogą to zrobić po uprzednim zgłoszeniu organizatorom. Jak co roku organizatorzy oraz Zespół Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni przygotowali dla słuchaczy niespodzianki.