Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-26 15:24:45 przez system

Nowe bochnianum już w sprzedaży

W ramach Dni Bochni 2015, w czwartek 25 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyła się prezentacja kolejnego wydania przewodnika po mieście. Poprzednie wydanie przewodnika po Bochni ukazało się w 2005 r., najnowsze wydane przez Miejski Dom Kultury, autorstwa Jana Flaszy i Przemysława Koniecznego ma 280 stron w twardej oprawie i zawiera ponad 300 ilustracji, z poprzedniej edycji powtarza się niespełna 50.

Pierwsze wydanie „Przewodnika” miało swoją premierę w czerwcu1998 r., kolejne trafiło do rąk czytelników w listopadzie 2005 r.

Do prac nad obecnym wydaniem przewodnika przystąpiono połową minionego roku, czyli 10 lat od poprzedniego wydania. Jan Flasza ponownie pochylił się nad dobrze znanym tekstem, by go uzupełnić o opis nowych obiektów i wydarzeń, wzbogacić informacjami pozyskanymi ze źródeł jakie ujawniono od ukazania się poprzedniego wydania. Przemysław Konieczny fotografował miasto w jesiennej, zimowej i wiosennej szacie. Po roku powstała książka, która wczoraj trafiła do rąk czytelników. 280 stron, 313 ilustracji w tym ponad 250 nowych. Autor tekstu Jan Flasza, autor zdjęć Przemysław Konieczny, redakcja Anna Kocot-Maciuszek, wydawca Miejski Dom Kultury.

- Przez te wszystkie lata zżyliśmy się z tą książką – mówiła podczas prezentacji wydawnictwa Anna Kocot-Maciuszek. – Każde z jej wydań jest dla nas w jakiś sposób szczególne. Mamy nadzieję, że to, które dziś oddajemy w Państwa ręce będzie również wyjątkowe dla czytelników. Nie jest to typowy przewodnik turystyczny. To książka o mieście, o tym jak powstawało, kto je kształtował, co wpływało na jego rozwój. Tworzyliśmy ją w głębokim przeświadczeniu, że otoczenie, w którym wzrastamy, realnie na nas wpływa, w jakiś sposób nas kształtuje. Jeśli znam moje miasto, jego przeszłość, tradycje, dorobek, to jestem pełniejszym człowiekiem, świadomym swoich korzeni.

Jan Flasza w swoim wystąpieniu, któremu towarzyszyła multimedialna prezentacja książki, podkreślał, że w „Przewodniku” nie opisał jedynie budynków i miejsc wskazując ich walory architektoniczne. Przybliżył ich historię, ludzi którzy w nich mieszkali i tworzyli bocheńską rzeczywistość. Wyraził przekonanie, że owe miejsca, wydarzenia, które się z nimi wiążą oddziałują na obcujących z nimi na co dzień, wysunął motto „To nas określa, co nas otacza” nawiązując luźno do tytułu filmu Woody’ego Allena „Co nas kręci, co nas podnieca”.

Ta książka powstała z fascynacji tym miastem i z miłości do niego. Jeżeli odnajdziecie Państwo w tym przewodniku choć cząstkę tego zachwytu, i pozostanie on w Waszych sercach, to spełni on swoją rolę – mówili zgodnie autorzy wydawnictwa.

Książkę można nabyć w bocheńskich księgarniach, a w weekend będzie dostępna także na płycie rynku w ramach kiermaszu książki, razem z innymi wydawnictwami o tematyce bocheńskiej.

Spotkaniu towarzyszył minirecital uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Bochni. Wystąpili Gabriela Nalepka (flet), Małgorzata Nawrot (klarnet), Jakub Staśto (fortepian), Julia Michalik (fortepian) i Michał Bobak (marimba, instrumenty perkusyjne). Młodzi artyści wystąpili na rozpoczęcie i zakończenie prezentacji książki, spinając spotkanie wspaniałą muzyczną klamrą.