Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-05-10 11:18:11 przez system

Odsłonięto ławeczkę poświęconą Marii Bielawskiej

W sobotę 9 maja w Parku Rodzinnym Uzbornia odbyła się uroczystość odsłonięcia ławeczki z regałem bookrossingowym im. Marii Bielawskiej, założycielki oraz wieloletniej dyrektorki Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Ławeczka z książkami, które można czytać, zabrać do domu, ale również przynieść i pozostawić te przeczytane powstała, aby upamiętnić zmarłą 26 lat temu założycielkę bocheńskiej książnicy, która dzięki nowatorskim pomysłom jest znana w całej Polsce. Na ławeczce znajduje się wyrzeźbiona drewniana księga, w której wyryte są słowa Marii Bielawskiej, które często przytaczała: „Ja miałam zawsze w rękach magnes. Była nim książka”.

Jak podczas uroczystości zaznaczyła Dorota Rzepka, obecna dyrektorka bocheńskiej biblioteki dzięki ławeczce bookrossingowej książka będzie „żyła”. - Książki wtedy tylko żyją, kiedy są przekazywane z rąk do rąk i są czytane – stwierdziła Dorota Rzepka.

Uroczystego odsłonięcia ławeczki dokonała Ludmiła Gut, była dyrektorka biblioteki oraz Jarosław Korta, dyrektor oddziału banku WBK w Bochni. W uroczystości ponadto wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Bochni Stefanem Koalwińskim, czy miejscy radni na czele z przewodniczącym Rady Janem Balickim oraz przewodniczącym komisji kultury Robertem Żelichowskim.

Po odsłonięciu ławeczki poświęconej Marii Bielawskiej odbyła się impreza w muszli koncertowej, dedykowana głównie najmłodszym mieszkańcom królewsko-górniczego miasta. Wystąpił zespół "Baśniowa Kapela" z programem „Liliowy bór”.