Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-12-11 14:46:08 przez system

Otwarto „Dom wielu marzeń”

W środę 9 grudnia wicestarosta Józef Mroczek uczestniczył w otwarciu wystawy „Dom Wielu Marzeń IV”. Jest to kolejny projekt, powstały przy porozumieniu Domu Pomocy Społecznej i Biblioteki, a mający na celu prezentację dorobku twórczego podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Bochni, czyli prac powstałych podczas zajęć terapeutycznych.

Dzięki prowadzonym w ramach terapii zajęciom osoby niepełnosprawne mogą realizować się w rozmaitych formach artystycznego wyrazu. Terapię przez sztukę, czyli arteterapię, z powodzeniem stosuje wiele placówek a ich podopieczni tworząc obrazy i obiekty dzielą się z odbiorcami własnymi odczuciami, znaczeniami i postrzeganiem świata. Ta forma terapii jest szczególnie ważna dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną. W pracy terapeutycznej DPS i ŚDP stosuje się różnorodne metody twórcze a wystawa przekrojowo obrazuje dorobek na różnym poziomie indywidualnych możliwości. Prace zostały wykonane wieloma technikami: malarstwo na szkle, drewnie oraz płótnie farbami akrylowymi, pastelami olejnymi, obrazy „malowane” nitką, wyszywane ściegiem węzełkowym oraz haftem krzyżykowym.

Otwarcie wystawy „Dom Wielu Marzeń IV” uświetnił występ podopiecznych DPS i ŚDP, którzy zaprezentowali program oparty na tekście Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Dwóch plotkarzy" oraz własną interpretację piosenki Czerwonych Gitar "Ciągle pada". Prace można oglądać do końca lutego 2016 r. w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza.