Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-15 11:51:33 przez system

Planetarium i starosłowiańskie obyczaje

W ramach pierwszego bloku Dni Bochni 2015 – Nauka, w niedzielę 14 czerwca organizatorzy zaprosili publiczność do Parku Rodzinnego Uzbornia. Najmłodsi uczestniczyli w terenowej grze literackiej „Książka na start”, wszyscy chętni mogli skorzystać z oferty mobilnego planetarium i obejrzeć spektakl „Noc Kupały”.

Bochnianie gromadnie korzystali z zaproponowanych atrakcji. Duże zainteresowanie wzbudziło mobilne planetarium, w którym od godziny 16 do 21 można było poznawać tajniki nieba, szczególnie to co można na nim zaobserwować w noc świętojańską. Choć kolejka do odbywających się co pół godziny „astronomicznych seansów” nie malała, to wszyscy chętni obejrzeli i wysłuchali o głównych prawach rządzących ruchem gwiazd na niebie.

Prawdziwe tłumy zgromadził spektakl „Noc Kupały” przygotowane przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Nr 2 w Bochni. W scenariuszu przygotowanym przez Jolantę Kuklę i Martę Michniak znalazły się obrzędy związane nie tylko z nocą świętojańską, ale także inne starosłowiańskie obyczaje. Reżyserią zajęły się Jolanta Kukla, Bernadeta Staniszewska i Katarzyna Kołodziej, za scenografię i rekwizyty odpowiadała Jolanta Stefańska. Na scenie amfiteatru wystąpiło 45 uczniów z I, II i III klas Gimnazjum Nr 2 im. C. Norwida w Bochni. Przedstawienie zakończyło, wspólne z publicznością, przejście z pochodniami do oczka wodnego, gdzie dziewczęta rzuciły wianki na wodę. Ciekawy scenariusz, utrzymana w tempie reżyseria, znakomity ruch sceniczny i dopracowana w szczegółach scenografia sprawiły, że publiczność na 45 minut przeniosła się do całkowicie innej epoki, w której ludzie żyli w zgodzie i blisko z naturą a swoje wierzenia opierali na obserwacji praw nią rządzących.

W ramach bloku „Nauka” jeszcze w tym tygodniu dwie imprezy:

16 czerwca, godz. 18.00 – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, spotkanie z cyklu „Bochniacy z pasją” – Janusz Paprota „Moja podróż do przeszłości, czyli wirtualna historia ziemi bocheńskiej”.
Janusz Paprota - nauczyciel historii, twórca portalu www.bochenskiedzieje.pl, pasjonat i wytrawny znawca historii Bochni i bocheńszczyzny, autor ciekawych artykułów publikowanych m. in. na łamach „Kroniki Bocheńskiej”.

18 czerwca, godz. 17.30 – Muzeum im. Stanisława Fischera, Czwartkowe Spotkanie Muzealne: Janina Kęsek „Saga bocheńska – miejsca i ludzie. Historie prawdziwe i prawdopodobne”.
Dzieje miasta tworzą biografie ludzi wpisane w przestrzeń miejską poprzez miejsca zamieszkania, nauki, pracy, twórczości, działalności społecznej. Upływ czasu powoduje, że pamięć o tych związkach staje się coraz słabsza. Odchodzą przede wszystkim ludzie, świadkowie przeszłości, a odtworzenie ich wiedzy, opartej na zdolności obserwacji spraw i rzeczy ulotnych nie zawsze jest możliwe na podstawie źródeł pisanych. Janina Kęsek podejmuje próbę rekonstrukcji historii prawdziwych i prawdopodobnych związanych z wybranymi rodzinami bocheńskimi i ich domami, aby wydobyć ich udział i ich znaczenie w dziejach miasta. Czyni to zarówno w oparciu o materiały archiwalne, ale także – co jest szczególnie cenne, bezpośrednie lub pośrednie relacje ludzi, którzy w swoim czasie odgrywali w życiu naszego miasta główne role.