Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-12-21 20:00:46 przez system

Pół dnia z Tolkienem w I LO

16 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni stanęli w szranki młodzi miłośnicy twórczości Tolkiena. W konkursie wiedzy o „Hobbicie” wzięło udział ponad pięćdziesięcioro uczniów z dziesięciu szkół.

Zmierzyli się oni najpierw z testem pisemnym, by następnie walczyć o zwycięstwo w finale ustnym. Na finiszu pasjonujący pojedynek stoczyli Mateusz Grzyb z Państwowego Gimnazjum nr 1 w Brzesku oraz Marianna Dekert, uczennica… V klasy Szkoły Podstawowej w Rajbrocie.

Ostatecznie zwyciężył Mateusz Grzyb, zaś młodziutka Marianna Dekert musiała zadowolić się drugim miejscem oraz niezwykłą sympatią publiczności, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Klaudii Sak z Państwowego Gimnazjum nr 2 w Bochni. Zwycięzca otrzymał bon do EMPIK-u o wartości 100 złotych, zaś pozostali finaliści bony o wartości 50 złotych.

Poza trójką zwycięzców do finału zakwalifikowali się: Radosław Kaczmarczyk (Zespół Szkół w Starym Wiśniczu), Karol Kokoszka (Państwowe Gimnazjum w Nowym Wiśniczu), Kacper Korta (Państwowe Gimnazjum w Nowym Wiśniczu), Kacper Rogóż (Państwowe Gimnazjum nr 1 w Brzesku), Paweł Serwin (Państwowe Gimnazjum nr 1 w Brzesku), Piotr Stachowicz (Państwowe Gimnazjum w Nowym Wiśniczu) oraz Wiktor Warmuz (Państwowe Gimnazjum nr 1 w Brzesku). Konkurs zgromadził także gimnazjalistów z Łapczycy, Lipnicy Murowanej, Bogucic oraz z Sobolowa.

W zorganizowanym równolegle konkursie na pracę plastyczną inspirowaną powieścią Tolkiena wyróżniono prace Krzysztofa Bieleckiego z Państwowego Gimnazjum w Sobolowie oraz Wiktorii Banaśkiewicz z Państwowego Gimnazjum nr 2 w Bochni.

Kilka dni wcześniej swoją wiedzę o „Hobbicie” sprawdzili także uczniowie I LO. Zwyciężyła Magdalena Hanarz, druga była Anna Multan, a trzecie miejsce zajął Emil Aleksiejewicz-Drab, zaś wyróżnienie otrzymała Jadwiga Filipek.

Pytania konkursowe przygotowały uczennice I LO – pasjonatki twórczości autora „Władcy Pierścieni”: Aleksandra Przybyłko, Natalia Puzia, Emilia Guzik oraz Klaudia Kopera, które egzaminowały finalistów oraz wraz z Ryszardem Derdzińskim tworzyły jury oceniające ich finałowe odpowiedzi.

Atrakcją konkursu okazała się dwugodzinna prelekcja najlepszego polskiego znawcy języków Śródziemia i wielbiciela Tolkiena, Ryszardem „Galadhornem” Derdzińskim z Sosnowca. Ten niezwykle aktywny w w środowisku polskich tolkienologów autor unikatowego słownika sindarińsko-polskiego jest również redaktorem Tolkienowskiego Serwisu Informacyjnego „Elendilion”, organizatorem wyjazdów śladami Tolkiena do Anglli, a także tłumaczem niezwykłego kompendium Michaele W. Perry’ego: „Klucz do Tolkiena. Chronologia i komentarz do Władcy Pierścieni”. Ryszard Derdziński przełożył na język polski napisany przez Tolkiena szkic dalszego ciągu „Władcy Pierścieni”, zatytułowany „Nowy Cień”. Uczniowie I LO dobrze znają pana Ryszarda z pilotowanych przez niego wycieczek zagranicznych do Anglii, Hiszpanii czy Grecji.

Z barwnej i snutej ze swadą opowieści słuchacze dowiedzieli się między innymi: jak brzmi poprawna wymowa nazwiska Tolkien i o tym, czy przodkowie pisarza mogli pochodzić z Warmii, dlaczego nie darzył on sympatią pająków, co ma wspólnego język elfów z Finlandią, ile języków wymyślił autor „Hobbita”, ile trzeba obecnie zapłacić za pierwsze polskie wydanie „Władcy Pierścieni”, o tym że Daniel Reeves, nowozelandzki grafik współpracujący z Peterem Jacksonem ma polskie korzenie, jak w latach osiemdziesiątych w „PRL-owskim Mordorze” integrowało się środowisko polskich fanów Tolkiena, że wśród licznych tatuaży Doda ma też jeden pisany pismem elfów (nie bez udziału pana RD)… i wielu innych ciekawostek. Jakby tego było mało, na koniec każdy chętny mógł zostać pasowany mieczem na Przyjaciela Elfów oraz otrzymać od prelegenta dedykację wpisaną, a jakże… pismem elfickim.

Koordynatorką zorganizowanego przez zespół polonistów konkursu była Maria Szymkowska. Nagrody ufundowali Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Ergo-Hestia” oraz Rada Rodziców I LO.

Maciej Tabor