Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-04-18 10:31:08 przez system

Polonez na początek ŚDM-ej Studniówki

Jak na każdą porządną imprezę studniówkową przystało nie mogło się obyć bez inaugurującego ją poloneza, który w niedzielę 17 kwietnia na Placu Sanktuaryjnym odtańczyli wspólnie wolontariusze Światowych Dni Młodzieży i osoby, zapraszające pielgrzymów do swoich domów.

Pomysłodawcą wydarzenia, związanego z przybliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży były połączone Parafialne Komitety Organizacyjne z terenu Bochni . Okazją było 100 dni , które zostały do tego najważniejszego w tym roku, a może i na wiele lat do przodu, wydarzenia we naszym kraju, którego istotnym elementem jest Bochnia.

Po skończonych pląsach uczestnicy przenieśli się do Oratorium św. Kingi. Spotkanie rozpoczął gospodarz tego miejsca, ks. infułat Wojciech Gałda, który zmówił okolicznościową modlitwę, a następnie powitał wszystkich gości. Magdalena Kukuła z biura prasowego przypomniała film reklamujący wydarzenie, który powstał w zeszłym roku, natomiast ks. Rafał Jagoda, dekanalny koordynator ŚDM, wykorzystał swe wystąpienie do złożenia podziękowania dziesiątkom zaangażowanych w przedsięwzięcie wolontariuszom, a także instytucjom wspierającym. Wręczył im okolicznościowe certyfikaty.

Magdalena Cerazy z Komitetu przy parafii św. Mikołaja podsumowała wiedzę na temat pobytu pielgrzymów w Bochni. Ich przyjazdu należy spodziewać się w niedzielę i poniedziałek (24 i 25 lipca) i wedle wszelkiego prawdopodobieństwa będą to Hiszpanie. Do dzisiaj mieszkańcy miasta zgodzili się przyjąć do swych domów ok 2,5 tysiąca pielgrzymów i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Małopolsce, jeżeli przyjąć ilość zadeklarowanych przyjęć w stosunku do liczby mieszkańców. Kolejne 2 tys. pielgrzymów znajdzie lokum w bocheńskich szkołach podstawowych i gimnazjach, do tego dojdą szkoły średnie i kwatery komercyjne (hotele). Szacuje się, że w samej Bochni będzie mieszkać 7-8 tysięcy młodych, a w sąsiadujących dekanatach kolejne 5 tysięcy, zatem jednorazowo w naszym mieście może spotkać się nawet do 12 tysięcy ludzi. Jest to wielkie wyzwanie logistyczne, ale organizatorzy są ufni, że dadzą radę mu sprostać. Kolejne raz zabrzmiał apel o dalsze deklaracje przyjęć. Wymogi nie są wygórowane. Młodzi będą przybywać nas kwaterach głównie nocami. Rano będą opuszczać mieszkanie najpóźniej o godz. 8, a mogą i wcześniej, gdy np. gospodarz będzie się spieszył do pracy. Śniadanie nie jest obowiązkowym elementem gościny, ale jest mile widziane. Pielgrzymi potrzebują dla siebie ok. 3 m2 powierzchni (łóżka nie są wymagane). Jedynym warunkiem jest dostęp do łazienki. Wracać będą wieczorem, z reguły koło 21, ale może się zdarzyć, że będzie to jeszcze później, gdy np. opóźni się wyjazd z Brzegów lub krakowskich Błoń. We wtorek i środę (26 i 27 lipca) pielgrzymi będą z reguły w Bochni. W oba te dni do południa w bocheńskich kościołach będą mieć katechezy, a od godz. 16 trwać będzie Festiwal Młodych (głównie na rynku). Od czwartku 28 lipca zaczną się wyjazdy (koleją) do Krakowa i Brzegów. Pierwsi pielgrzymi mogą zacząć opuszczać kwatery już w sobotę 30 lipca rano.

Niedzielne wydarzenie zakończyło się występem zespołu Stróże Poranka wraz z jego charyzmatycznym liderem Pawłem Chustakiem (Chustim). Na wszystkich, którzy przybyli do Oratorium, czekały słodkości, przygotowane przez wolontariuszy, a także… czyste deklaracje dla kolejnych wolontariuszy i osób, chcących przyjąć pielgrzymów