Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-06-04 19:54:39 przez system

Poznaj więcej z angielskim

Explore more with English - to projekt edukacyjny realizowany przez Europejski Klub Pickwicka przy Szkole Podstawowej nr 5 w Bochni, w roku szkolnym 2018/2019.W projekcie uczestniczy jedenastu uczniów i dwie nauczycielki, opiekunki Klubu Pickwicka.

Projekt jest dofinansowany z programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności - "English Teaching", zarządzanego przez Fundację NIDA. Głównym celem projektu jest rozwijanie praktycznej umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poprzez atrakcyjne formy uczenia się i działania. Uczniowie doskonalili umiejętności komunikacji podczas zajęć z wolontariuszkami AIESEC - Emily (z Chin) i Haily (z Wietnamu) - studentkami ekonomii na uniwersytetach w Kanadzie oraz z Eve, native speaker z Toronto.

Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach fotograficznych i filmowych. Poznali podstawy scenopisarstwa filmów dokumentalnych, a później sami napisali kilka krótkich scenariuszy. Zajęcia prowadzone były w siedzibie Klubu, ale nie tylko.

Cały dzień uczestnicy projektu spędzili w krakowskim ośrodku telewizyjnym, gdzie zapoznali się z podstawami pracy: montażysty telewizyjnego, operatora kameryi realizatora obrazu. Mogli także sami spróbować sił, kierując kamerą i zasiadając za pulpitem realizatora programów telewizyjnych. Po tych przygotowaniach teoretycznych nastąpił okres praktyczny. Uczniowie tworzyli kilkuminutowe filmy prezentujące siebie i naszą szkołę.

Interesującym doświadczeniem było zwiedzanie bocheńskiej Kopalni Soli i prezentacja jej niezwykłych walorów w krótkiej formie filmowej. Wszystkie wypowiedzi informacyjne w tym filmach były zredagowane w języku angielskim. Część filmów wysłaliśmy do zaprzyjaźnionych szkół na Słowacji i w Kolumbii.Szczególnym wydarzeniem była "Noc Twórczych Działań". Podczas całonocnych zajęć w szkole, dwudziestu czterech uczniów rozwijało praktyczną znajomość języka angielskiego, kreatywność, samodzielność myślenia i umiejętności interpersonalne. Warsztaty fotograficzne prowadziła Antonina Bukowska, uczestniczka pierwszej "Nocy Twórczych Działań" organizowanych przez Klub Pickwicka w roku 2007, dziś ceniona fotografik. Przygotowany przez nią konkurs fotograficzny spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, podzielonych na grupy i nie było łatwo rozstrzygnąć, każda z grup zaprezentowała najlepsze prace.

Po kolacji na uczestników zajęć czekało sześć sal tematycznych z zadaniami. Między innymi: "laboratorium chemiczne", "tor wyścigów samochodowych", "nauka podstaw chińskiej kaligrafii", "zagadka detektywistyczna" i "sala ćwiczeń fizycznych". Każda z grup była oceniana za prawidłowe wykonanie zadań i za umiejętności współpracy.

Ogromną pomocą w tych zadaniach był udział wolontariuszy: byłych członków Klubu Pickwicka, z lat kiedy był częścią Gimnazjum nr 1 w Bochni oraz Emily i Haily.Kolejnym celem projektu było rozwijanie wrażliwości i umiejętności patrzenia na nasze miasto, tak, by czytać jego historię i współczesność, jak swoistą księgę i umieć opowiedzieć w języku angielskim swoim rówieśnikom.Dzięki projektowi Klub pozyskał cenne pomoce do nauki języka angielskiego i rozwijania pasji młodych ludzi.Pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, wolontariuszom i uczniom naszej szkoły, którzy wspomagają nas w realizacji tego projektu i okazują szczególną życzliwość.

Krystyna Pacuła i Bogumiła Sroka-Barbach, opiekunki Europejskiego Klubu Pickwicka, przy Szkole Podstawowej nr 5