Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-03-28 15:00:43 przez system

Recytowali Herberta

W 16. już edycji gimnazjalnego konkursu recytatorskiego "Herbert - poeta niepokorny", którego organizatorem od samego początku jest Gimnazjum w Trzcianie, wzięło udział 22 uczniów, reprezentujących 9 gimnazjów oraz Szkołę Muzyczną I Stopnia w Trzcianie.

Przybyłych 23 marca do szkolnej auli uczestników konkursu, ich opiekunów oraz gości specjalnych: dr. hab. Teofila Wojciechowskiego i jednego z pomysłodawców tej formy rywalizacji na piękne mówienie - Zbigniewa Solaka, powitał drugi z pomysłodawców, obecny dyrektor ZPO w Trzcianie Andrzej Kącki.

W roli konferansjerów wystąpili trzciańscy gimnazjaliści: Sylwia Dudziak i Jakub Szczur. Zapowiadali recytatorów według wylosowanej kolejności. Każdy uczestnik konkursu mówił dwa utwory - wybrany wiersz Zbigniewa Herberta oraz dowolny fragment prozy. Przed i na zakończenie prezentacji wystąpiła flecista - uczennica Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzcianie Katarzyna Machaj, której na fortepianie akompaniowała Pani Ewa Mazur.

Popisy recytatorów oceniało dwuosobowe jury: poetka Teresa Mrugacz i aktorka oraz wokalistka Opery Krakowskiej Joanna Grandys. Obie panie już od dłuższego czasu towarzyszą trzciańskiemu konkursowi.

Po przesłuchaniach gimnazjalistów głos zabrał dr Teofil Wojciechowski, który w przejmującej pogadance mówił o wartościach prezentowanych przez Zbigniewa Herberta i jego poezję. Kilka cennych uwag dotyczących głównie sposobu recytacji wypowiedziała prof. Monika Rasiewicz - kierownik Katedry Antropologii i Teorii Teatru krakowskiej Akademii Ignatianum, wieloletni pedagog wiersz PWST, wykładowca AM, aktorka Teatru Starego, która opiekuje się także klasą eksperymentalną Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzcianie.

Po przerwie na posiłek rozpoczęła się ceremonia wręczania dyplomów, róż i nagród. Wręczali je: dyrektor Andrzej Kącki, przewodnicząca jury - Teresa Mrugacz oraz konferansjerzy. Wybór najlepszych recytatorów był - zdaniem komisji konkursowej - bardzo trudny, a poziom recytacji bardzo wysoki. Dlatego też jury wskazało wielu, bo aż 9 laureatów.

Jury w składzie: Teresa Mrugacz – przewodnicząca, Joanna Grandys – członek, biorąc pod uwagę dobór tekstu, interpretację, dykcję i ogólne wrażenie artystyczne postanowiło przyznać:
I miejsce - Anna Piórkowska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Trzcianie;
II miejsce - Natalia Widełka – Publiczne Gimnazjum w Starym Wiśniczu;
III miejsce - Antonina Banaś - Publiczne Gimnazjum w Trzcianie

oraz wyróżnienia dla:
Pauliny Mordarskiej – Publiczne Gimnazjum w Trzcianie, Karoliny Kaja – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Trzcianie, Marii Chojeckiej – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Trzcianie, Małgorzaty Mulki – Publiczne Gimnazjum w Rajbrocie, Katarzyny Jędrzejek – Publiczne Gimnazjum w Żegocinie, Klaudii Olipry – Publiczne Gimnazjum w Mikluszowicach.