Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-08-11 11:12:32 przez system

Religijne aspekty twórczości Ludwika Stasiaka

Zarówno w twórczości plastycznej i literackiej, jak i w działalności wydawniczej Ludwika Stasiaka zaznacza się silnie pierwiastek religijny. Był to bowiem artysta niezwykle wrażliwy na tę jakże ważną sferę życia duchowego człowieka. W jego obrazach, rysunkach, szkicach, utworach literackich, na pocztówkach wydawanych przez ?Stellę?, odnajdziemy wiele motywów religijnych.

W pierwszym rzędzie należy do nich wspaniały obraz "Pielgrzymka na Jasną Górę" nagrodzony w 1895 r. przez Towarzystwo Sztuk Pięknych w Krakowie. Inne ważne prace o podobnej tematyce, to "Poświęcenie szybu w Bochni", czy "Nabożeństwo cechowe". Motywy religijne odnajdziemy także na niejednym autoportrecie w postaci symboli średniowiecznej sztuki sakralnej, którą tak żywo się interesował. Obserwując jego aktywność jako malarza i ilustratora popularnych w swoim czasie czasopism nasuwa się spostrzeżenie, że był to artysta doskonale odczytujący "Boży Rok" z jego świętami, obrzędami i zwyczajami. Jego twórczość zaś wypływała z autentycznej wiary oraz głębokiego umiłowania rodzimej tradycji.

W związku z przypadajacą 150. rocznicą urodzin Ludwika Stasiaka - artysty, literata, badacza sztuki i wydawcy Muzeum im. Stanisława Fischera uprzejmie zaprasza na prezentację ekspozycji "Religijne aspekty twórczości Ludwika Stasiaka" w piątek 15 sierpnia o godzinie 17.30.