Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-05-18 21:33:34 przez system

"Saga bocheńska" - Dni Bochni już od czerwca

Mimo wcześniej podawanych informacji, Urzędowi Miasta udało się tak ustalić harmonogram prac rewitalizacyjnych na Rynku, aby kulminacja święta miasta mogła się odbyć na głównym placu Bochni. Trzytygodniowa impreza odnosząca się do szeroko pojmowanej kultury i podzielona na trzy bloki tematyczne, czyli: naukę, sztukę oraz rozrywkę rozpocznie się wraz z początkiem miesiąca, a zakończy 21 czerwca spotkaniem z cyklu „Saga bocheńska” w muzeum. Kulminacja z koncertami na Rynku odbędzie się w weekend 16 i 17 czerwca.

Dzięki współpracy z wieloma partnerami organizatorzy zaproponują około 40 różnorodnych wydarzeń, w tym: koncerty, wystawy (także plenerowe), spotkania autorskie, wykłady, wycieczki edukacyjne, spektakle teatralne, pokazy taneczne, baletowe, filmowe, gry terenowe, pikniki itd.

Jak zwykle święto miasta wypełnią propozycje bardzo bocheńskie zarówno ze względu na tematykę, jak i wykonawców. Zatem wykłady poprowadzą: dr hab. Teofil Wojciechowski, Jan Flasza, Janina Kęsek. Będzie można wybrać się na wycieczkę po Bochni z Ryszardem Rozenbajgierem, pokaz baletowy wykonają uczennice Ogniska Baletowego działającego w MDK, a spektakle teatralne z bocheńską obsadą zaplanowano aż dwa. Warsztaty scenopisarstwa dla młodzieży poprowadzi Krzysztof Maćkowski – pisarz rodem z Bochni, swoją książkę będzie promował Andrzej Pacuła.

Nie braknie także stałych punktów programu, jak koncert laureatów przeglądu „Młode Talenty”, wystawa prac laureatów przeglądu „Młodzi Plastycy”, koncert bocheńskiej Orkiestry Górniczej, literacka gra terenowa, memoriał szachowy im. Edwarda Arłamowskiego, koncert muzyki klasycznej w kościele św. Pawła Apostoła (również w całkowicie „bocheńskim” wykonaniu.

Po raz drugi odbędzie się Bocheński oKruch Literacki – impreza promująca wartościową literaturę i jej twórców, także bocheńskich.

Bedą również nowe propozycje, jak e-konkurs „Tajemnice solnego grodu” czy warsztaty z genealogii i dawnego pisma prowadzone przez pracowników Archiwum Narodowego w Krakowie. Dodatkową atrakcją będzie z pewnością pokaz automobili w ramach Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

W wirydarzu muzealnym wystąpi tarnowski zespół wokalny Monk. Jak zwykle na głównej scenie nie braknie rodzimych wykonawców. W ramach cyklu Bocheńskie Wątki Muzyczne wystąpi Marek Piekarczyk z Przyjaciółmi i orkiestrą symfoniczną. Prócz Grażyny Łobaszewskiej, Natalii Sikory i Damiana Ukeje wystąpią z nim także bocheńscy muzycy i wokaliści. Gwiazdą cyklu Nowa Muzyka Polska będzie ØRGANEK.

/media/data/upload/Maj/Maj 2018/Oskar Szramka_ zespół ORGANEK 1.JPGMonk – pięcioosobowy zespół z Tarnowa wykonuje muzykę a’cappella z wykorzystaniem różnych technik wokalnych, m.in. scatu czy beatboksu. Powstał ponad 20 lat temu.

Marka Piekarczyka i Grażyny Łobaszewskiej nie trzeba szerzej przedstawiać. Natalia Sikora i Damian Ukeje to podopieczni Piekarczyka z „The Voice of Poland”.

Kwartet ØRGANEK tworzą: lider Tomasz Organek, Adam Staszewski (bas), Robert Markiewicz (perkusja) i Tomasz Lewandowski (klawisze). W 2013 roku grupa wydała swój debiutancki album pt. „Głupi”, który uzyskał status Platynowej Płyty oraz liczne nagrody.

W 2016 roku Tomasz Organek został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania. Obecnie zespół podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. „Czarna Madonna”. Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu, a z drugiej krok w przód. Wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk czy country. W warstwie tekstowej ØRGANEK zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu.

Info: MDK