Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-07-19 10:29:25 przez system

Sławomir Jabłoński i bocheńskie fascynacje

W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wojska Polskiego można podziwiać obrazy Sławomira Jabłońskiego. Ten długoletni bocheński artysta po raz kolejny prezentuje swój dorobek malarski.

Jest to tylko część tego co na przestrzeni kilkudziesięciu lat zdołał stworzyć Sławomir Jabłoński. Wystawa obejmuje niewiele bo ponad 30 prac, a jak zaznaczył artysta podczas krótkiej przemowy, ma ich zgromadzonych ponad 300. Te przedstawione wczoraj skupione są na tematyce bocheńskiej. Są to przedstawione w różnych latach różnorakie zakątki miasta. Co ciekawe także i te które już nie istnieją. Zostały zabudowane lub zmienione w różnoraki sposób. Można tu wspomnieć o otwartej przestrzeni przed wybudowaniem osiedla Niepodległości, gdzie kiedyś znajdywały się pola uprawne czy bezpowrotnie utraconym klimacie Murowianki, kiedy jeszcze jedynym zabudowaniem tego miejsca była stara cegielnia i kapliczka w jej pierwotnej formie.

W klimat wystawy wprowadziła wszystkich zebranych pani dyrektor biblioteki oraz sam autor opowiadając o swojej artystycznej drodze, pasjach i twórczych fascynacjach. W jej otwarciu wzięli udział sympatycy, przyjaciele i rodzina artysty.

Dorobek twórczy Sławomira Jabłońskiego związany jest głównie z czterema miejscowościami, które wywarły duży wpływ na jego życie - Niepołomicami, Nowym Wiśniczem, Krakowem i Bochnią. Ważną część dorobku artystycznego stanowią pejzaże Bochni i jej okolic, prezentowane na wystawie. Znaczna część prac przedstawia kwiaty, martwą naturę oraz formy abstrakcyjne. Inspiracją jest również szeroko rozumiana sztuka sakralno-ludowa.

Artysta wielokrotnie prezentował swoje prace artystyczne m.in.: w Galerii „Fakt” w Nowym Wiśniczu, Galerii BWA w Dębicy, Galerii Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Bochni, na Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.