Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-07-18 11:16:01 przez system

„Solna” Muzealna Akademia Historyczna

Muzeum im. St. Fischera w Bochni zaprasza w piątek 22 lipca o godzinie 17.30 na kolejne spotkanie z cyklu „Muzealna Akademia Historyczna”, tym razem zatytułowane „Sól w solniczce”.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce posiada wyjątkowo interesującą kolekcję solniczek, która niedawno została poddana systematycznym badaniom, zwieńczonym publikacją katalogu naukowego.

Ten cenny zespół liczy kilkaset dzieł, powstałych od XVI wieku w polskich i zagranicznych ośrodkach. Daje zupełnie wyjątkową okazję do studiów nad historią sztuki dekoracyjnej i użytkowej oraz do obserwacji przemian obyczajowych. Obejmuje bowiem przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz inne, które pozwalają prześledzić zmiany form naczyń przyprawowych w różnych wiekach. Dzieła manierystyczne, barokowe, klasycystyczne i liczne redakcje dziewiętnastowiecznej sztuki charakteryzuje ogromna różnorodność zastosowanych form i technik. Kształtowano i dekorowano je zgodnie ze zmieniającą się estetyką, a próba ich chronologicznego przeglądu może posłużyć za poglądową ilustrację dziejów ornamentyki.

Podczas spotkania zostaną przywołane przykłady wykonane w różnych materiałach i technikach artystycznych, pochodzące z najbardziej znanych centrów produkcji, takich jak Augsburg, Norymberga, Paryż, Londyn (złotnictwo), Urbino (majolika), Miśnia (porcelana) czy Nowy Jork (szkło).

Prelekcję w Muzeum przedstawi na ten temat Klementyna Ochniak-Dudek.