Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-27 17:02:16 przez system

Spektakl "Zawsze piękne" w kinie Regis

Kolejną propozycją teatralną, na jaką zaprasza Kino Regis już 30 kwietnia (godz. 19.00), będzie sztuka pt. "Zawsze piękne". Przedstawienie w ramach cyklu National Theatre Live.

Laureatka nagrody Pulitzera Katherine Boo spędziła trzy lata w Annawadi, slumsach stolicy Indii, obserwując życie drobnych złodziei, nieletnich śmieciarzy i kobiet. Swoje obserwacje opisała w bezkompromisowej książce "Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju" (Behind the Beautiful Forevers). Za książkę tę otrzymała National Book Award for Non-Fiction 2012. Książka została przetłumaczona na język polski i ukazała się w 2013 roku. Sztukę na motywach bestsellera napisał David Hare (scenarzysta filmu „Godziny”, autor sztuki „Prześwit”), oddając epickość i siłę opowieści. Bohaterowie sztuki, mieszkańcy rynsztokowej dzielnicy biedy Bombaju w przejmujący sposób opowiadają o swojej codzienności, lękach, radościach i marzeniach.

Indie starają się nadrobić zaległości w stosunku do bogatszych części świata. Ale poza dzielnicą luksusowych hoteli w okolicy lotniska Bombaj leżą rozległe slumsy, pełne ludzi realizujących własny plan na życie. Zehrunisa i jej syn Abdul starają się oddać do recyklingu tyle śmieci, aby starczyło na ich własny nowy dom. Niski dwunastolatek Sunil chce jeść tak długo, aż będzie tak wysoki jak złodziej Kalu. Asha chce skorzystać z rządowych środków na walkę z ubóstwem, aby wejść do wyższej kasty, a jej córka Manju zamierza zostać pierwszą wykształconą kobietą w slumsach. Ale system, w którym funkcjonują jest delikatny, wrażliwy na przemiany. Globalna recesja zagraża handlowi śmieciami, a inny mieszkaniec slumsów ma zamiar złożyć doniesienie, które wstrząśnie całą okolicą.

Przedstawienie z polskimi napisami.

Zawsze Piękne (NT Live)
30.04.2015, godz. 19.00, duża sala kina Regis
Czas trwania: około 180 minut (w tym przerwa).
reżyseria: Rufus Norris
Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)