Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-06-03 14:53:45 przez system

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem, cenionym dziennikarzem i reportażystą, które odbędzie się 9 czerwca o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Jacek Hugo-Bader z wykształcenia jest pedagogiem. Pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, a także jako ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej podziemnej struktury „Solidarności” czy sprzedawca w sklepie spożywczym. Jest blisko ludzi. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1990 roku w Gazecie Wyborczej. Jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. W sumie spędził tam cztery lata. Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny i Tybet przejechał na rowerze. Kajakiem przepłynął jezioro Bajkał. W 2011 roku udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapisy podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywały się na bieżąco w Gazecie Wyborczej, po czym wraz z nowymi reportażami trafiły do książki „Dzienniki kołymskie”, która uzyskała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2012.

Z początku zainteresowana dziennikarskie Jacka Hugo-Badera były związane z Polską. Wszystko zmieniło się wraz z propozycją napisania tekstu o karabinie Kałasznikowa, najpopularniejszej broni XX wieku. Wówczas odkrył, że Kałasznikow żyje i mieszka w Iżewsku na Uralu. Tak powstał reportaż „Towarzysz Kałasznikow”, który ukazał się w tomie „W rajskiej dolinie wśród zielska” (Nominacja do Nike 2003). Książka zawiera teksty reportera z lat 1993-2001. Zbierając materiały, Hugo-Bader przemierzył Krym, Syberię, Kirgizję, Kazachstan i Czeczenię. Rozmawiał wówczas – między innymi - z weteranami wojny w Afganistanie i matkami żołnierzy zaginionych podczas konfliktu w Czeczenii.
Jego najsłynniejszą książką jest "Biała gorączka", nominacja do Nagrody im. Kapuścińskiego w 2010 r., historia podróży z Moskwy do Władywostoku.

Latem 2013 r. Jacek Hugo-Bader wziął udział w wyprawie na Broad Peak w Himalajach, której celem było odnalezienie ciał Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego - dwóch himalaistów, którzy w marcu 2013 r. zginęli podczas zejścia ze szczytu. Zbierał wówczas materiały do przyszłej książki reportażowej „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, która ukazała się w maju 2014 r. Wcześniej 19 grudnia 2013 roku na internetowej stronie "Gazety Wyborczej" ukazał się multimedialny reportaż Hugo-Badera pt. "Boskie światło", określany jako pierwszy w Polsce reportaż multimedialny lub interaktywny.

Spotkanie w Bibliotece będzie okazją do promocji najnowszej książki Jacka Hugo-Badera „Skucha”. Powraca w niej do Polski lat 80-tych i kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50. - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci. Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba drukarska i powielacze? Żałują, że to nie były karabiny? „Jedni koledzy w wolnej Polsce błyszczą w polityce, inni robią fortuny, jeszcze inni nie mają co jeść. Wielu robi mniej lub bardziej czyste interesy. Parę osób idzie na emerytury, parę - do kryminału. Raz - za coś, raz - za nic. Parę osób już wie, że zmarnowało życie, zmitrężyli, przebarłożyli dwadzieścia sześć lat, paru chłopaków i parę dziewczyn uważa, że walka o wolność dopiero się zaczyna. Kilkoro kolegów umiera, kilkoro się rozpija, kilkoro rozwodzi, a kilkoro leczy depresję. Niektórzy robili w życiu rzeczy straszne...”

W jednej z wypowiedzi autora można odnaleźć następujące słowa: „Jestem reporterem trotuarowym. Nie salonowym. Opisuję świat z perspektywy trotuaru. Idę po trotuarze, czasami mi się noga omsknie, wpadnę do rynsztoka, wstanę, otrzepię się i idę dalej. Mnie interesują doły, niziny społeczne. (…) Mnie bardziej interesują odrzuceni niż wybrani”.

Właśnie dlatego warto słuchać jego głosu. Spotkanie, które poprowadzi moderator Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych Beata Truś – Gierczyk, jest dofinasowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Chętni będą mogli zakupić książki autora. Zapraszamy do Biblioteki. Wstęp wolny.