Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-02-07 12:38:11 przez system

Taniec wśród Mieczów u Bochniaków

Nie jest to, jak by się na pierwszy rzut oka mogło wydawać, ekspozycja o samurajskich sztukach walki. Wystawa u Bochniaków poświęcona jest personelowi medycznemu na Pawiaku w czasie okupacji niemieckiej.

Był to z reguły polski personel: lekarze, pielęgniarki, położne, rekrutujący się często spośród samych więźniów Pawiaka. Pracownicy szpitala pomagali więźniom, którzy znaleźli się w szpitalu, i to nie tylko od strony medycznej. Więzienny szpital był zorganizowaną komórką konspiracyjną. Z jednej strony – leczenie ran potwornie zmaltretowanych przez Niemców ofiar, z drugiej – przemycanie grypsów do „wolnego świata”. Wszystko to pod czujnym okiem bezwzględnych, okupacyjnych nadzorców. Prawdziwy taniec wśród mieczy!

Wystawa została przygotowana w Muzeum Niepodległości w Warszawie przez zespół: dr Maria Ciesielska, Robert Hasselbusch, Joanna Gierczyńska, Marzena Milewska, dr Tadeusz Skoczek i dr Jolanta Załęczny. Dzięki współpracy Bochniaków i Miłośników Ziemii Bocheńskiej właśnie trafiła do naszego miasta.

Można ją oglądać w Domu Bochniaków w okresie 06.02.2018 - 28.02.2018. Zwiedzanie bezpłatne we wtorki i czwartki godz. 10.00-14.00 lub po uzgodnieniu telefonicznym 722-00-80-80.