Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-03-08 14:33:25 przez system

Tragiczna historia morderczyni w DKF Maciste

Kolejne spotkanie DKF Maciste w czwartek 9 marca 0 godz. 19.00 poświęcone zostanie filmowi Tomása Weinreba i Petra Kazdy "Ja, Olga Hepnarová". Obraz ten to jeden z najważniejszych czeskich filmów ostatnich lat, zarówno ze względu na temat, który podejmuje, jak i sposób, w który go podejmuje.

Wtorek, 10 lipca 1973 roku. Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. "Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. Ja, Olga Hepnarova”.

Film w żadnym wypadku nie stanowi pochwały dla masowej morderczyni ani usprawiedliwienia jej zachowania. Stara się natomiast pokazad bohaterkę jako człowieka i dotrzeć do odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do tego strasznego wydarzenia.

Prelekcję przed spotkaniem przeprowadzi dr Maciej Stroiński.

Ja, Olga Hepnarova (2016)
Gatunek: dramat biograficzny
9 marca (czwartek) 2017, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Zrealizowano przy wsparciu PISF