Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-11-13 14:59:26 przez system

Uczeń „Ekonomika” najlepszy w konkursie historycznym

W czwartek 12 listopada, w Oratorium św. Kingi w Bochni odbył się finał IV edycji konkursu historycznego "Ziemia Bocheńska od przeszłości do teraźniejszości. Udział Bochniaków w walkach o niepodległość Polski w latach 1919-1920", zorganizowany przez Katolicki Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Bochni.

Etap półfinałowy konkursu miał miejsce 23 października w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni i zgromadził młodzież z 7 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bocheńskiego.

Przybyłych na zmagania finałowe przywitał zespól "Bratucjana" z Bratucic, który dał koncert utworów o charakterze patriotycznym.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Młodzież wykazała się dużą znajomością tematyki, nieobecnej w podręcznikach szkolnych, gdyż zakres konkursu wykraczał poza treści nauczane w szkołach.

Finaliści konkursu odpowiadali na pytania przygotowane przez jury: Stanisława Kobielę, prezesa Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Stanisława Mroza z tegoż Stowarzyszenia.

Zwycięzcą całego konkursu został uczeń ZS nr 3 w Bochni - Kamil Czesak
II miejsca ex aequo zajęli Rafał Bujak (ZS w Łapanowie) i Jakub Włosiński z I LO w Bochni.

Pozostali uczestnicy finału:
- Kamil Biłos (ZS nr 1)
- Krzysztof Bujak (ZS Łapanów)
- Dawid Chrzan (I LO)
- Tomasz Gajda (ZS nr 3)
- Szymon Klejdysz (I LO)
- Dominik Palonek (ZS nr 2)
- Agnieszka Sotoła (ZS Łapanów)
- Błażej Szosta (ZS nr 1)

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne, książkowe, drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyli: Józef Mroczek, wicestarosta bocheński, zastępca burmistrza Bochni Robert Cerazy, Bożena Pruska - dyrektor Rady Okręgu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Krakowie, Halina Mucha, przewodnicząca bocheńskiego oddziału Stowarzyszenia oraz Stanisław Kobiela.