Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-10-07 12:45:38 przez system

Uczniowie SOSW z wizytą w partnerskim powiecie

Muzyka i sztuki plastyczne - pod takim hasłem w partnerskim powiecie Saarlouis realizowany był artystyczny projekt, w którym uczestniczyli uczniowie Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni. Zajęcia odbywały się w dwóch niemieckich szkołach: Anne - Frank Schule w Saarlouis oraz Waldschule w Saarwelingen.

Projekt został podzielony na dwa moduły - dzień sztuki, który opracowała i prowadziła artystka - plastyk Lioba Amann oraz dzień muzyki, przygotowany przez Kolję Koglina, perkusistę niemieckiej grupy Fourtissimo.

- Dla uczniów, a także dla nas udział w tym międzyszkolnym projekcie to niezapomniane wrażenia. Cieszy widok roześmianej i rozśpiewanej młodzieży. Takie działania edukacyjne, na poziomie szkół oraz powiatowych instytucji i stowarzyszeń mogą stanowić fundament współpracy międzynarodowej opartej na przyjaźni i dobrych relacjach - mówi sekretarz powiatu, Anna Wojakiewicz, która wraz ze skarbnik Jadwigą Szeląg przebywała w Saarlouis na zaproszenie starosty Patrika Lauera.

W części muzycznej na warsztat została wybrana piosenka "We are the Word" autorstwa Michaela Jacksona i Lionela Richie. Uczestnicy zajęć poszczególne zwrotki przygotowali w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim. Utwór będzie wykonywany podczas przyszłorocznego festiwalu integracyjnego w Bochni.

- Ten wyjazd i wspólne zajęcia to znakomity przykład, że muzyka łączy nie tylko pokolenia, ale także narodowości. Wystarczy odrobina słuchu i poczucia rytmu, żeby powstała piękna muzyczna interpretacja. To swoisty język komunikacji pozawerbalnej - mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor SOSW.

Warsztaty plastyczne utrzymane były w konwencji eksperymentowania z kształtem i barwą. W efekcie powstały prace, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe. Część została przywieziona do Bochni, a część zdobi jedną ze ścian Anne- Frank Schule.

Oprócz zajęć, uczestnicy wyjazdu zwiedzali także archeologiczny park Villa Borg, szlak wierzchołkami drzew z imponującą wieżą widokową na zakole rzeki Saary oraz miejscowość Schengen, gdzie w 1985 roku zostało podpisane porozumienie znoszące kontrolę graniczną.

W maju planowana jest rewizyta niemieckich partnerów i występ podczas 10. Festiwalu Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem".