Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-02-17 15:16:04 przez system

Ukazała się antologia bocheńskich legend i podań

„Legendy Solnego Grodu” to nowa publikacja, wydana na zlecenie Starostwa Powiatowego w Bochni oraz Urzędu Miasta Bochnia, w której możemy przeczytać o Szymku-rybaku, który uchował ziemię bocheńską, o księżnej Kindze, która solą obdarowała polskie ziemie, a także o solnym duszku, co bocheńskim górnikom figle płatał. Za całość odpowiada wydawnictwo "Regis".

- Większość tych lokalnych legend wprost lub przynajmniej pośrednio odnosi się do górniczego dziedzictwa solnego grodu. Mam nadzieję, że przypomniane w tej publikacji podania ożywią pamięć o lokalnych bohaterach, wyjątkowych postaciach i wydarzeniach, które młodego i starszego czytelnika pobudzą do głębszego poznania dziejów solnego grodu - mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Oprócz legend wydane zostały także kolorowanki, w których znajduje się dwanaście obrazków do kolorowania, a wszystkie związane oczywiście z legendami. Te nowe pozycje wydawnicze znakomicie uzupełniają lokalne wydawnictwa związane z upowszechnianiem tradycji, kultury i historii powiatu bocheńskiego. Książeczki wydane zostały z dbałością o każdy detal. Publikację zdobią piękne i kolorowe ilustracje, wydane na dobrej jakości papierze i dwóch rodzajach oprawy: twardej i miękkiej.