Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-03-21 16:18:45 przez system

W Trzcianie recytowali Herberta

Siedemnaścioro uczniów z dziesięciu szkół, z terenu dwóch powiatów (bocheńskiego i brzeskiego) wzięło udział w jubileuszowej, piętnastej już edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Recytatorskiego „Herbert – poeta niepokorny", zorganizowanego 17 marca w auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzcianie.

Uczestnicy konkursu, prezentowani przez młodych konferansjerów, mówili dwa utwory - prozę i poezję Zbigniewa Herberta (1924 - 1998), które były uważnie słuchane przez jurorów ze względu na wysoki poziom recytatorski , reprezentowany przez wielu uczestników Konkursu.

Organizatorzy postarali się o krótką pogadankę na temat rozumienia i sposobu mówienia poezji i prozy Zbigniewa Herberta, którą wygłosiła dr hab. Monika Rasiewicz - absolwentka Wydziału Aktorskiego Krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego, która od ponad trzydziestu lat uczy w macierzystej uczelni, a od kilku lat prowadzi również zajęcia dydaktyczne z dykcji, gry aktorskiej i reżyserii w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Jury zdecydowało przyznać dwa pierwsze miejsca, które zajęły: Paulina Mordarska (Szkoła Muzyczna I stopnia w Trzcianie) i Iga Muśko (Gimnazjum w Łapanowie). Miejsce drugie zajęła Klaudia Kipra z Gimnazjum w Mikluszowicach. Miejsca trzeciego nie przyznano, ale za to wyróżnienia otrzymało aż czworo gimnazjalistów: Natalia Kaczmarczyk (Gimnazjum w Żegocinie), Weronika Matras (Gimnazjum w Leszczynie), Sylwia Dudziak (Gimnazjum w Trzcianie) i Dariusz Piotr Sapeta (Gimnazjum w Iwkowej).

Nagrody wręczał uczestnikom konkursu Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Trzcianie – Andrzej Kącki. Każdy otrzymał dyplom u kubek z wizerunkiem Zbigniew Herberta i różę, laureaci otrzymali także różnorodne nagrody rzeczowe. Opiekunom uczniów, komisji konkursowej i prelegentce wręczono dyplomy z podziękowaniami.

Uczestnicy konkursu:
Aleksandra Łukasik, Weronika Matras - Publiczne Gimnazjum w Leszczynie
Hubert Kącki - Publiczne Gimnazjum w Łąkcie Górnej
Jakub Szczur, Zbigniew Pach, Sylwia Dudziak - Publiczne Gimnazjum w Trzcianie
Paulina Mordarska - Szkoła Muzyczna I Stopnia w Trzcianie
Natalia Kaczmarczyk - Publiczne Gimnazjum w Żegocinie
Klaudia Klipra, Jędrzej Czupek - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Mikluszowicach - Publiczne Gimnazjum w Mikluszowicach
Jan Nowak, Amadeusz Kantor - Publiczne Gimnazjum w Tarnawie
Iga Muśko, Maja Stalmach, Karolina Strug - Publiczne Gimnazjum w Łapanowie
Michał Mrozowski, Dariusz Piotr Sapeta - Publiczne Gimnazjum w Iwkowej
Alicja Sędzik, Julia Pijanowska - Publiczne Gimnazjum w Kamionnej