Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-06-27 16:47:29 przez system

Wianki popłynęły Rabą

25 czerwca odbyła się VI edycja Średniowiecznego Spotkania u Bożogrobców na Grodzisku w ramach corocznej imprezy plenerowej "Wianki na Chełmie".

Pierwszym punktem programu było rozstrzygnięcie dwóch konkursów nawiązujących tematyką do 1050 rocznicy Chrztu Polski: plastycznego "Chrzest Polski – moimi oczami" i fotograficznego "Znaki chrześcijaństwa w Gminie Bochnia". Towarzyszyło temu także otwarcie wystawy pokonkursowej.

W konkursie plastycznym w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Patrycja Pacek z Zespołu Szkół Gminnych w Baczkowie. Drugim miejscem jury nagrodziło pracę Karoliny Dziuby z Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy. Na trzecim miejscu uplasowała się również reprezentantka Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy Sara Jankowicz.

Wyróżnienia jury przyznało: Patrycji Górskiej ze świetlicy w Woli Nieszkowskiej, Karolinie Popławskiej z Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy, Annie Górskiej także ze świetlicy w Woli Nieszkowskiej, Piotrowi Rzepce i Annie Flaszy z Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy.

W kategorii drugiej – szkoły gimnazjalne I miejsce zajęła Gabriela Wielbłąd ze świetlicy w Łapczycy. Trzecią i ostatnią kategorią były szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. I miejscem nagrodzona została praca Iwony Samek z biblioteki w Siedlcu.

Jury w składzie: Grzegorz Kapcia – artysta, plastyk, muzyk, Halina Dudzic – plastyk przyznało również i w tej kategorii dwa wyróżnienia: dla Mileny Ostapińskiej i Aleksandry Ostapińskiej.

Komisja w składzie Wojciech Salamon - fotograf, Dominik Stachoń – fotograf, Iwona Świętek – instruktor kultury oceniała prace zgłoszone w konkursie fotograficznym „Znaki chrześcijaństwa w Gminie Bochnia”.
Jury dokonało oceny 115 prac konkursowych i przyznało następujące miejsca:
- I dla Elżbiety Kucharskiej,
- II dla Alfredy Jakimowskiej
- III dla Karoliny Skowronek.
Doceniono także 4 innych uczestników, którym przyznano wyróżnienia: Robertowi Jakimowskiemu, Tomaszowi Woźniakowi, Patrycji Piotrowicz i Annie Zagórskiej.

Integralną częścią "Wianków’" jest coroczny konkurs na ,,Wianek Świętojański’’ wykonany tradycyjnie z naturalnych kwiatów. W tym roku komisja oceniała łącznie 20 wianków w kategorii zespołowej i 4 w kategorii indywidualnej. Jury w składzie: Jan Flasza - dyrektor muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Ewelina Makowska – zastępca wójta Gminy Bochnia, Halina Dudzic – plastyk oceniało przede wszystkim:
- materiał z jakiego został wykonany wianek
- staranność wykonania
- kreatywność
- estetykę
- ogólne wrażenie artystyczne
przyznając następujące miejsca:
W kategorii zespołowej:
I miejsce świetlica w Nieprześni,
II miejsce świetlica w Nieszkowicach Małych,
III miejsce świetlica w Stradomce.

W wiankach dominowały polne kwiaty. Jury było pod ogromnym wrażeniem wszystkich dostarczonych prac, dlatego też zdecydowało się przyznać 7 wyróżnień dla:
świetlicy w Cerekwi, Świetlicy w Buczynie, świetlicy w Słomce, biblioteki w Majkowicach, świetlicy w Woli Nieszkowskiej, świetlicy w Grabinie i świetlicy w Łapczycy. W kategorii indywidualnej wybrane prace nagrodzono wyróżnieniami, których twórcami są: Wiktoria Starczeus, Kinga Mroczek, Anna Niwińska, Emilia Małecka.

Po rozstrzygnięciu konkursu wszyscy zgromadzeni udali się pieszo na pokaz walk rycerskich rozgrywanych na chełmskim Grodzisku, w miejscu obozowiska średniowiecznych rekonstruktorów. Każdy chętny mógł sfotografować się z rycerzami, chłopami i właścicielami ziemskimi, którzy stacjonowali na Grodzisku przez dwa dni.

Po demonstracyjnych rycerskich wyczynach wszyscy dołączyli ochoczo do barwnego korowodu nad Rabę pod przewodnictwem Zespołu Pieśni i Tańca "Siedlecanie". Rozpalono pochodnie, które wedle tradycji chronić miały przed złymi mocami. Młode dziewczyny miały na sobie białe suknie i wieńce z ziół i kwiatów we włosach, a nad brzegiem wody rozpalono ogniska, co dodało wyjątkowej magii temu spotkaniu. Noc zgodnie z tym, co głosi tradycja poświęcona była żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc.

Ze sceny rozbrzmiewała wspaniała ludowa muzyka, a wszyscy zebrani mogli podziwiać przygotowane układy taneczne nawiązujące do świętojańskiej nocy zarówno strojami, scenografią jak i rekwizytami. Najważniejszym obrzędem było puszczanie wianków z nurtem rzeki z zapalonymi świecami. To niezwykle klimatyczne i miłe spotkanie zakończył kuglarski pokaz z ogniem w wykonaniu Teatru "Feniks". Niespodzianką dla publiczności były odpalone przez gości z drugiej strony Raby sztuczne ognie, jak i rozświetlające powrotną drogę prawdziwe robaczki świętojańskie, które stały się doskonałym uzupełnieniem tej niezwykle oryginalnej imprezy.