Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-21 18:49:36 przez system

Wieczór Oscarowy – appendix

"Oscar® Nominated Short Films 2015" w DKF

Kino Regis i DKF "Maciste" zapraszają 23 kwietnia (o godz. 19.00) na "Oscar® Nominated Short Films 2015", czyli na przegląd najlepszych krótkometrażowych filmów aktorskich nominowanych do nagrody Oscara w 2015 roku. Będzie więc to swego rodzaju appendix do Wieczory Oscarowego, który miał miejsce 21 lutego w bocheńskim kinie.

Zobaczymy 5 filmów, włączając zdobywcę Oscara - film "Rozmowa" (The Phone Call). Prelekcję wygłosi Emilia Mazik - koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych "Short Waves".

Oscary, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej to zjawisko, które w filmowym świecie wywołuje zawsze największe emocje. Co roku, kiedy w zimny styczniowy dzień ogłaszane są nominacje do tej prestiżowej złotej statuetki, wszyscy kinomaniacy z błyszczącymi oczami komentują finałowe piątki wybrane w poszczególnych filmowych kategoriach. Zwycięzca w każdym zestawieniu jest tylko jeden, lecz zawsze jest to wybór niezwykle trudny, wszystkie nominowane filmy reprezentują bowiem najwyższy światowy poziom.

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną:

 1. Aya, reż. Mihal Brezis, Oded Binnun, Izrael/Francja/2012/ 39’
  Niespodziewane spotkanie dwojga nieznajomych na lotnisku. On przez pomyłkę bierze ją za swojego kierowcę. Ona, oczarowana przypadkowym spotkaniem, nie stara się wyprowadzić go z błędu.

 2. Boogaloo and Graham reż. Michael Lennox, Wielka Brytania/2012/14’
  Jamesy i Malachy nie posiadają się z radości, gdy ich ojciec daje im dwa kurczaki. Wychowując swoich
  małych podopiecznych, chłopcy zostają wegetarianami i marzą o założeniu kurzej farmy. Przeżywają szok, gdy rodzice informują ich o wielkich zmianach w rodzinie. Występują: Martin McCann, Charlene McKenna, Riley Hamilton and Aaron Lynch.

 3. Butter Lamp reż. Hu Wei, Francja/Chiny/2013/15
  Pomysł filmu zrodził się, gdy autor natknął się na zdjęcie Michaela Nasha „Warsaw 1946”. Autor postanowił wykorzystać reprodukcję, aby sfotografować bohaterów na różnym tle. Jego celem było stworzenie filmu na pograniczu fikcji i dokumentu, rzeczywistości i snu, nowoczesnej cywilizacji i tradycyjnych zwyczajów, chińskiej ideologii i tybetańskich wierzeń.

 4. Parvaneh reż. Talkhon Hamzavi, Szwajcaria/2012/15’
  Parvaneh to afgańska imigrantka, która niedawno przybyła do punktu tranzytowego dla uchodźców, szukających azylu. Jej jedynym zadaniem jest poznanie tego miejsca i terenów wokół niego.

 5. The Phone Call reż. Mat Kirkby, Wielka Brytania/2013/21’
  Tegoroczny laureat nagrody „The Phone Call” to kontynuacja „Heather” (w tej roli nominowana do Oscara Sally Hawkins), filmu o nieśmiałej kobiecie pracującej w call centre. Gdy odbiera telefon of nieznajomego mężczyzny (granego przez laureata Oskara Jima Broadbenta), nie ma pojęcia, że to spotkanie zmieni jej życie.

Czas trwania (łącznie): 118 min

Emilia Mazik – absolwentka kulturoznawstwa i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte zajmuje się dystrybucją krótkiego metrażu, m.in. cyklu Future Shorts Poland. Przy okazji festiwalu Short Waves koordynowała organizację ponad 100 pokazów polskich filmów krótkometrażowych na całym świecie. Wielbicielka sztuki współczesnej (zwłaszcza społecznie zaangażowanej) i kina skandynawskiego. W weekendy pracuje także w poznańskim Kinie Rialto.

Oscar® Nominated Short Films 2015 (118')
23.04.2015, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1, mała sala
Cena biletów: 10 zł i 5 zł (posiadacze ważnej legitymacji DKF)
Zrealizowano przy wsparciu PISF.