Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-04-25 09:43:48 przez system

Wieczór Oscarowy w DKF Maciste

DKF Maciste i kino Regis wzorem ubiegłego roku zapraszają w czwartek 28 kwietnia na przegląd filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów w kategorii: “Najlepszy krótkometrażowy film aktorski” - “Oscar Nominated Short Films 2016”.

W świecie filmu nic nie wywołuje tylu emocji, co Oscary, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od momentu ogłoszenia nominacji, do gali rozdania złotych statuetek kinomaniacy z zapałem komentują finałową selekcję. Wybór zawsze jest niezwykle trudny - wszystkie filmy reprezentują najwyższy światowy poziom, ale zwycięzca w każdej kategorii może być tylko jeden.

Filmy krótkometrażowe rzadko goszczą na ekranach kin, nawet te najlepsze ze względu na formę, umykają kinofilom. Przegląd ten jest więc niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najlepszymi krótkimi metrażami, łacznie z tegorocznym zdobywcą Oscara - filmem "Jąkała" (Stutterer).

Program filmowy:

Ave Maria, reż. Basil Khalil, Palestyna/Francja/ Niemcy, 2015, 15’00”
Zachodni Brzeg Jordanu. Cisza i spokój pięciu palestyńskich zakonnic zostaje zakłócona, gdy żydowska rodzina ulega wypadkowi samochodowemu nieopodal klasztoru.

Shok, reż. Jamie Donoughue, Kosowo, Wielka Brytania, 2015, 21’00”
Przyjaźń dwóch chłopców jest wystawiona na próbę, gdy walczą o przetrwanie w Kosowie.
W świecie pogrążonym w stanie wojny, zwyczajny rower może stać się symbolem niewinności i radości z życia.

Wszystko będzie dobrze, reż. Patrick Vollrath, Niemcy/Austra, 2015, 30’00”
Mężczyzna przyjeżdża do byłej żony odebrać swoją ośmioletnią córkę Leę. Z pozoru wszystko odbywa się tak, jak co drugi weekend, ale po chwili dziewczynka nie może oprzeć się wrażeniu, że coś jest nie w porządku. Tak oto zaczyna się ich fatalna w skutkach wspólna podróż.

Jąkała, reż. Benjamin Cleary, Wielka Brytania/Irlandia, 2015, 12’00”
Zdobywca Oscara w 2016 roku.
Greenwood nie jest zbyt towarzyski. Jego jedyną formą kontaktu ze światem jest wirtualny związek z Ellie. Z okazji zbliżającej się rocznicy sześciu miesięcy znajomości, dziewczyna postanawia przybyć do Londynu, aby zaskoczyć ukochanego. Czy rozmowa offline jest tak bardzo przerażająca? Greenwood musi przekonać się o tym na własnej skórze.

Pierwszy dzień, reż. Henry Hughes, USA, 2014, 25’00”
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia pierwszego dnia pracy tłumaczki w amerykańskiej armii. Gdy kwestie płci i podziały religijne nabierają znaczenia w grze, której stawką jest życie, Feda szybko odkrywa, że jej praca będzie pełna tragicznych dylematów.

Łączny czas: 103’

www.shortwaves.pl
www.facebook.com/festiwalshortwaves

SWF2016

Oscar nominated short films (2016)
28 kwietnia (czwartek) 2016, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF