Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-10-12 08:00:21 przez system

Wieczory muzyczne w Pałacu Żeleńskich

W listopadzie, w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach (gmina Kłaj, powiat wielicki), w ramach cyklu „Wieczory z Muzyką Władysława Żeleńskiego” odbędą się dwa koncerty poświęcone twórczości tego wielkiego kompozytora polskiego (pochodzącego właśnie z Grodkowic), uważanego za jednego z najwybitniejszych naszych twórców muzycznych końca XIX wieku i następcę Moniuszki.

W pierwszą z niedziel, 15 listopada o godz. 18.00 wystąpi znakomita pianistka warszawska, Maria Gabryś, specjalizująca się w grze na historycznych fortepianach, wraz z wokalistami – solistą „Capelli Cracoviensis” Piotrem Szewczykiem (tenor) oraz Martą Trybulec (sopran) znaną z zespołu „Camerata Cracovia”. W programie piękne pieśni i duety Żeleńskiego oraz jego utwory fortepianowe, a także muzyka F. Chopina. Maria Gabryś będzie grała na zabytkowym fortepianie z czasów Żeleńskiego firmy „Małecki”, znajdującym się w Pałacu Żeleńskich.

W kolejną niedzielę 22 listopada także o godz. 18.00 wystąpi znany krakowski organista, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej w Krakowie, Arkadiusz Bialic wraz z harfistką Elżbietą Baklarz. Wykona on na fisharmonii preludia organowe Żeleńskiego, skomponowane na organy lub fisharmonię, a w duetach z harfą – kompozycje Haendla, Pachelbela i Saint-Saensa.

Kierownictwo artystyczne i prowadzenie – Marta i Ireneusz Trybulcowie
Patronat honorowy – Wójt Gminy Kłaj Zbigniew Strączek.