Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-05-15 20:26:32 przez system

Wielcy czytali opowiadania do chichotania

Biblioteka po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom" organizując w Bibliotece głównej oraz jej filiach spotkania pod hasłem „Cała Bochnia czyta dzieciom”. Wśród czytających był starosta bocheński Adam Korta, który spotkał się z dziećmi z Przedszkola Nr 4 w Bochni a przeczytał im opowiadania Renaty Piątkowskiej.

Tegoroczny cykl spotkań odbył się pod hasłem "Opowiadania do chichotania". Celem akcji jest codzienne czytanie dzieciom, przez co najmniej 20 minut i przekonanie, że taka właśnie forma przekazu jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość. Umberto Eco powiedział kiedyś, że „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. Książka pomaga dorosłym i dzieciom doświadczać pełni życia. Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi, wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności. Systematyczne czytanie książek jest bardzo ważnym źródłem oddziaływania na osobowość dzieci. Znacząco wpływa na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej, wspiera także rozwój emocjonalny, budzi wrażliwość moralną i estetyczną oraz sprzyja rozwijaniu postaw twórczych dzieci. Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie. Codzienne głośne czytanie wytwarza również mocną więź między rodzicem i dzieckiem.

W tegorocznej akcji wzięły udział znane osoby z naszego miasta, które czytały dzieciom teksty współczesnych polskich pisarzy. Wśród nich byli: Adam Korta – Starosta Bocheński; Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia; Łukasz Ostręga – Komenda Powiatowa Policji w Bochni; Kazimierz Osinka – Straż Miejska w Bochni; Bartłomiej Siudak, Aleksander Zwierniak i Tomasz Gołdas – Państwowa Straż Pożarna w Bochni, Wacław Rachwalski, Andrzej Krasoń oraz Lidia de Lorme.