Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-03-25 20:01:25 przez system

Wiśnicki Plastyk współpracuje z Finami

Dyrektor Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu podpisała z fińskimi szkołami artystycznymi umowę współpracy w ramach projektu Artecult, na mocy której do Nowego Wiśnicza przyjeżdżają stażyści z Finlandii.

Wilma Tyni, uczennica klasy II o specjalności fotografia Yyväskylä College w Pëtäjävesi (środkowa Finlandia) jest drugą Finką, która realizuje 10 tygodniowy staż od 26 stycznia do 10 kwietnia 2015 r. Plan praktyki obejmuje zajęcia ze specjalizacji: fotografia artystyczna i tkanina artystyczna oraz z rzeźby, rysunku i malarstwa i podstaw projektowania.

Od 23 do 25 marca 2015 r. gościła w Wiśniczu opiekunka praktyk, pani Anne Haimakainen w celu przeprowadzenia ewaluacji nabytych przez Wilmę umiejętności. W Dniu Otwartym Szkoły w pracowni fotografii Wilma pokazała swoje prace, będące podsumowaniem realizacji jej projektu fotograficznego.

W lutym 2015 r. w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu gościli Finowie: Isto Kokkonen i Pekka Korhonen, koordynatorzy ze szkół: Raahe Upper Secondary School i Lybecker Institute of Crafts and Designe z Raahe, Przez 3 dni pisano projekt w ramach Erasmus+ Akcja 2. W pracach ze strony polskiej uczestniczyli: dyrektor Elżbieta Kucybała, oraz nauczyciele: Ewa Dominiak, Katarzyna Sitko, Katarzyna Chorąży i Michał Nieć. Do projektu pod nazwą Animacja i TK jako nowa jakość wspomagania wiedzy o dziedzictwie kulturowym Finlandii, Polski i Słowacji została zaproszona Szkoła Filmowa z Koszyc.

Wniosek projektu w terminie do 31 marca składa do Narodowej Agencji koordynator projektu, którym jest Raahe Upper Secondary School, A potem nastąpi oczekiwanie do czerwca na wyniki konkursu.