Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-03-01 23:48:18 przez system

Wiśnicz: rekonstrukcja walk z czasów okupacji niemieckiej przyciągnęła tłumy

1 marca w Nowym Wiśniczu odbyło się Zamkowe Spotkanie Historyczne. Organizatorami tego wydarzenia było Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy” oraz wiśnicki zakład karny.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji wszystkich, którzy walczyli w obronie ojczyzny. Następnie koło miejskiego ratusza odbyła się rekonstrukcja akcji na Feldkasse – 5 stycznia 1945 partyzanci NOW-AK z oddziału Szczerbiec dokonali ataku na kasę dywizji niemieckiej, mieszczącą się w wiśnickim rauszu, zdobywając prawie 4,5 mln okupacyjnych złotych.

Dalsza część niedzielnych uroczystości, które przebiegały pod hasłem „Nowy Wiśnicz w czasach okupacji niemieckiej” przeniosła się na plac przedzamkowy, gdzie licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć potyczkę walki partyzantów z patrolem Wehrmachtu.

Impreza zakończyła się pokazem trzeciej części rekonstrukcji koło wiśnickiego więzienia. Pokazano akcję rozbicia więzienia, która miała miejsce z 26 na 27 lipca 1944 roku. Akcja miała na celu uwolnienie więźniów politycznych w przeddzień ich wywiezienia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

W pokazach wzięło udział około 40 przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. Ich doskonałe przedstawienie wydarzeń historycznych podziwiało setki osób, które każdą z trzech rekonstrukcji nagradzało gromkimi brawami.