Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-01-10 12:15:55 przez system

WOŚP z Brathankami

Jutro zapowiada się świetna impreza w Proszówkach. Wśród zespołów grających dla WOŚP zagrają tam Brathanki, zespół znany m.in. z takich hitów jak "W kinie w Lublinie kochaj mnie" czy "Gdzie ten który powie mi". Koncert rozpocznie się o 16.00 a jako support wystąpi młody bocheński zespół SZKOŁA ROCKA.

Przymiotnik młody jest jak najbardziej na miejscu gdyż tworzą go bardzo młodzi wykonawcy: wokalista Antek, perkusista Oskar — którzy maja po 11 lat, 12-letni gitarzysta Grzesiek oraz 13-letni basista Filip! Ułatwiona będzie komunikacja. Przed koncertem (o godz. 15.00, 15.15, 15.30, 15.45, 16.00) do Proszówek dojedziemy autobusami linii RPK nr 7 z przystanku przy Plantach. Podobnie po zakończeniu koncertów. Na przyjeżdżających własnym samochodem będą zorganizowane parkingi.

Zespół BRAThANKI to jeden z najbardziej znanych zespołów w Polsce. Ich nietypowe brzmienie — połączenie rocka i folu — jest bardzo charakterystyczne i przyniosło zespołowi duża popularność. Brathanki założył pod koniec 1998 roku Janusz Mus - akordeonista i puzonista, który do wspólnego grania zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków, współpracujących z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika - perkusistę, Grzegorza Piętaka - gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyńskiego - flecistę, Jacka Królika - gitarzystę, Adama Prucnala - skrzypka i klawiszowca oraz wokalistkę - Hanię Howaniec "Rybkę", którą w niedługim czasie zastąpiła Halinka Mlynkowa. W takim składzie w 2000 roku zespół podpisał kontrakt na 3 płyty z SONY MUSIC POLSKA i rozpoczął profesjonalną działalność koncertową.
Pierwsza płyta zespołu, "Ano!", okazała się największym wydarzeniem muzycznym 2000 roku, jej sprzedaż przekroczyła 300 tysięcy egzemplarzy i uzyskała miano Multiplatyny. Drugi album zespołu, "Patataj", niemalże natychmiast osiągnął status "Złotej Płyty". W ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Piosenki zespołu takie jak: "Czerwone korale", "Gdzie ten który powie mi", "Siebie dam po ślubie", "W kinie w Lublinie kochaj mnie", czy piosenka "Za wielkim morzem ty" do tekstów Zbyszka Książka, stały się przebojami i były chętnie śpiewane od Bałtyku po Tatry.

Singiel "W kinie w Lublinie kochaj mnie" znalazł się w gronie 12 piosenek nominowanych w konkursie "Premiery, Opole 2000" i otrzymał nagrodę Jury. Teledysk do utworu "Gdzie ten, który powie mi" otrzymał nagrodę "Super Jedynkę". Jednym z ważniejszych wydarzeń dla zespołu Brathanki okazała się Gala "Fryderyki 2001", podczas której grupa otrzymała zasłużoną statuetkę Fryderyka w kategorii "muzyka tradycji
i źródeł".

Po odejściu Halinki Mlynkowej z zespołu, w czerwcu 2003 Roku w zespole śpiewać zaczęły dwie nowe wokalistki: Anna Mikoś i Magdalena Rzemek. Na płycie "Galoop", która ukazała się w listopadzie 2003 roku, zespół zaprezentował wybuchowe połączenie muzyki rockowej z elementami folkloru różnych grup etnicznych. Zespół Brathanki w swojej karierze zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Odwiedził m.in. takie kraje jak: USA, Kanadę, Hiszpanię, Czechy, Belgię, Węgry, Niemcy, Liban czy Szwecję. Brał liczny udział w wielu ważnych Festiwalach i programach TV.
Od 2006 r. jedyną śpiewającą wokalistką w zespole jest Ola Chodak, z którą BRAThANKI wystąpiły w koncercie "Piosenka dla Europy" polskiej preselekcji do konkursu Eurowizji 2006. Zespół w tym składzie zagrał w 2006 i 2007 ponad 100 koncertów. W sierpniu 2007 na rynku ukazały się 2 płyty z największymi przebojami zespołu - "Moja Kolekcja" (nakładem Warner Music Polska) oraz "Gwiazdy XX Wieku" (nakładem Sony BMG) .

Aktualnie Brathanki planują pracę nad czwartą płytą.

Foto/Info: <http://www.brathanki.art.pl/>