Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-02-04 15:35:37 przez system

Wystawa Mirosława Malacy w bibliotece

Dział Zbiorów Audiowizualnych bocheńskiej Biblioteki zaprasza do oglądania wystawy prac plastycznych Mirosława Malacy, znanego bocheńskiego rzeźbiarza i plastyka pracującego w bocheńskiej Kopalni Soli. Autora licznych rzeźb w soli i drewnie, cykli obrazów i rysunków przedstawiających podziemne wyrobiska kopalni oraz dawną i współczesną Bochnię. Wśród jego twórczych osiągnięć znajdziemy także prace inspirowane podróżami do Afryki. Bohater wystawy to także fotograf - amator.

Mirosław Malaca zaczął malować i rzeźbić już w szkole podstawowej. Drogi jego twórczego rozwoju to malarstwo, rysunek i rzeźba w soli. Jest autorem wielu prac znajdujących się w zabytkowych podziemiach bocheńskiej Kopalni. W 1998 roku, wykonaną w soli figurkę św. Kingi otrzymał z jego rąk Papież Jan Paweł II.

Po raz pierwszy swoje prace zaprezentował na wystawie indywidualnej „Malarstwo – rzeźba” w 1998 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni w ramach XV Salonu Artystyczno – Literackiego. W latach 2004-2005 pracował przy konserwacji malowideł w podziemnej kaplicy Passionis. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Przypomnijmy kilka z nich: Górnicza Galeria Sztuki w Czeladzi (1998), Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (1999), Muzeum Techniki w Warszawie (1999), Kieżmarok (2005), Saarlouis (2006) Bank Spółdzielczym w Bochni (2006), Bardejów (2007). Wspólnie z Tomaszem Steindlem wykonał zdjęcia zabytkowych wyrobisk Kopalni Soli w Bochni, prezentowane na wystawie „Na początku była sól. Nieznane wyrobiska kopalni soli w Bochni”. W tym samym roku prezentował wystawę „Kamień, węgiel, sól – kryształy ukryte” w Wieliczce. Wraz z biegiem czasu miała szansę się rozwinąć i odnaleźć swój twórczy wyraz jego nowa fascynacja - sztuka Afryki Wschodniej.

W bocheńskiej Bibliotece dwukrotnie był gościem Salonu Artystyczno – Literackiego. W 1998 roku – o tym już była mowa - prezentował malarstwo nawiązujące w swych motywach do bocheńskiej kopalni, historii, tradycji i architektury a w czerwcu 2008 roku mieliśmy okazję poznać zupełnie inną twarz jego twórczości: odbyta w międzyczasie podróż do zachodniej Afryki zaowocowała cyklem sugestywnych płócien inspirowanych sztuką czarnego lądu.

Wystawa w Dziale Zbiorów Audiowizualnych uchyli nieco drzwi do świata twórczego artysty i jego przeszłych i obecnych artystycznych fascynacji, pozwoli dostrzec artyzm i różnorodność jego twórczości. Można ją oglądać w godzinach pracy Działu do końca czerwca.