Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-10-18 01:06:17 przez Czas2012

XVIII Konkurs Chopinowski - Jakub Kuszlik gra w finale

To finał przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego. Pozostał ostatni etap. W tym jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie wśród finalistów widnieje nazwisko Jakuba Kuszlika, pochodzącego z Bochni pianisty. Obok niego znalazł się także drugi Polak Kamil Pacholec.

Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do finałów zakwalifikowało się 12 uczestników reprezentujących 10 krajów.

W finałach wystąpią:
1. Pani Leonora Armellini, Włochy
2. Pan J J Jun Li Bui, Kanada
3. Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
4. Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
5. Pani Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
6. Pani Aimi Kobayashi, Japonia
7. Pan Jakub Kuszlik, Polska
8. Pan Hyuk Lee, Korea Południowa
9. Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
10. Pan Kamil Pacholec, Polska
11. Pan Hao Rao, Chiny
12. Pan Kyohei Sorita, Japonia

Finałowe przesłuchania odbędą się w dniach 18-20 października w wieczornych sesjach rozpoczynających się o godz. 18. Pianiści zagrają jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina.

Wszystkie występy można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia oraz w Radiu Chopin.

Do muzycznego turnieju zgłosiło ponad 500 pianistów z całego świata. 164 spośród nich zostało dopuszczonych do udziału w Eliminacjach na podstawie przesłanych nagrań. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program. Do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, wśród zakwalifikowanych 87 pianistów (w tym 15 z Polski), znalazł się Bochnianin Jakub Kuszlik.

Jakub Kuszlik urodził się w 1996 r. w Bochni. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w PSM I st. w klasie fortepianu mgr Agaty Zając. Był uczniem PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej. Obecnie kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Foto: https://chopin2020.pl/pl/