Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-11-30 08:24:02 przez system

„Zakazany Bóg” w Oratorium św. Kingi

Parafia św. Mikołaja zaprasza w sobotę 5 grudnia o godz. 19.00 do Oratorium św. Kingi na projekcję filmu „Zakazany Bóg”, opowiadającego historię przeładowań w Hiszpanii Kościoła Katolickiego w okresie wojny domowej.

Kino w końcu zaczyna zrywać czarną legendę z wojny domowej w Hiszpanii. Ten film dobitnie pokazuje fanatyzm hiszpańskich „postępowców”, którzy dziś są uwielbiani przez międzynarodówkę lewicową nie mniej niż morderca Che Guevarra.

„Zakazany Bóg” jest znakomitym dopełnieniem „Gdy budzą się demony” Rollanda Joffé z 2011 roku. Twórca „Misji” nakręcił wyważony, mądry film, uderzający w czarną legendę Opus Dei. Zaskakująco odważnie pokazał rodzącą się nienawiść do Kościoła, która napędzała wspieranych przez Związek Radziecki i hiszpańskich „republikanów”. Hiszpan Pablo Moreno idzie krok dalej.

Jak przypomina dystrybutor filmu „Rafael” podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazan praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych. Byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji.

„Zakazany Bóg” opowiada o zamordowanych przez czerwonych siepaczy 51 błogosławionych później duchownych z Barbastro. Ich pamiętniki, które przetrwały wojnę w Hiszpanii są pięknym świadectwem siły wiary, która ostatecznie pokonała czerwoną nienawiść.

„Zakazany Bóg”, reż: Pablo Moreno, prod. 2013