Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-04-16 18:01:11 przez system

Zamachowski gościem Integracji Malowanej Dźwiękiem!

Wczoraj skończył się termin przyjmowania zgłoszeń do 9. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który odbędzie się w dniach 17 – 19 maja w Bochni. Podobnie jak w ubiegłych latach dla uczestników przewidziano dwudniowe warsztaty, a dla publiczności ciekawe koncerty.

Oprócz uzdolnionych artystycznie uczestników festiwalu swoje piosenki zaśpiewa Jan Wojdak, a Gala Laureatów zakończy się koncertem Grzegorza Hyżego. W gronie jurorów i artystów prowadzących warsztaty będą jeszcze: Ania Rusowicz, Monika Zamachowska, Janusz „Yanina” Iwański, Marek Piekarczyk i Zbigniew Zamachowski.

Głównym przesłaniem festiwalu jest integracja poprzez sztukę. Stąd wiodącą kategorią są „muzyczne duety”, w której osoby zdrowe i niepełnosprawne wspólnie przygotowują interpretację wybranej piosenki – Społeczeństwo bardzo często postrzega osoby niepełnosprawne przez pryzmat choroby, my chcemy to robić przez wymiar uzdolnień. I tu rzeczywiście można zobaczyć wzajemny podziw, uśmiech, zrozumienie i współdziałanie, niezależnie od posiadanych niedyspozycji – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni.

Bardzo ciekawą, choć jeszcze mało popularną wśród uczestników kategorią jest kabaret. Ta formuła została wprowadzona do festiwalu trzy lata temu – Tu mamy mniej zgłoszeń. Pewnie dlatego, że niewiele osób pracujących z niepełnosprawnymi decyduje się na tą formę edukacji artystycznej. Niektórzy mają wątpliwości, czy wypada? Ten festiwal udowadnia, że nie tylko wypada, ale i warto – mówi Jerzy Turek, wicedyrektor Ośrodka.

Udział w festiwalu, zarówno dla uczestników, jak i publiczności jest bezpłatny. Część warsztatowa odbywa się w budynkach Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, natomiast przesłuchania konkursowe i Gala Laureatów w Hali Widowiskowo – Sportowej. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Bocheńskiego, Miasta Bochni oraz firm i instytucji.

Więcej informacji na stronie www.festiwal.bochnia.pl oraz Facebook.