Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-01-18 01:35:52 przez system

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przywitał w Bochni Nowy Rok

Bochnianie przywitali Nowy Rok z wysoką klasą. Po sylwestrowych balach w niedzielny (17 stycznia) wieczór w wypełnionej po brzegi Hali Widowiskowo-Sportowej odbył się Koncert Noworoczny. Rok 2016 w Bochni został przywitany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, jeden z najsłynniejszych zespołów, promujących polską muzykę i taniec w Polsce i na świecie.

Występ zespołu to zawsze bardzo efektowne widowisko. Żywiołowe tańce, oryginalne, kolorowe stroje ludowe różnych epok i regionów połączone razem z muzyką i śpiewem na najwyższym poziomie dają spektakularną inscenizację. Zwłaszcza, że zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wykonuje i promuje muzykę i taniec polski. Mimo tego ze sceny zabrzmiały również nuty muzyki europejskiej połączonej z tańcami różnych państw Europy. Cały repertuar miał więc dwie części. W pierwszej części koncertu zatytułowanej „A to Polska właśnie” publiczność podziwiała pieśni i tańce ludowo-narodowe takie jak: trojak, Karolinka, kujawiak-oberek, Szła dzieweczka, tańce podhalańskie czy polonez.

Druga cześć zachwyciła różnorodnością muzyki z repertuaru operetkowego m. in. zabrzmiały takie przeboje jak: Wielka sława to żart, O sole mio oraz utwory z repertuaru tańców europejskich jak: tańce irlandzkie, tańce węgierskie, słowackie, czy grecka zorba. Występ zakończył żywiołowy krakowiak.

Koncert odbył się dzięki staraniom Miejskiego Domu Kultury w Bochni i połączony był z akcją charytatywną podczas której członkowie Zarządu Hospicjum Domowego im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni zbierali datki do puszek. Łącznie zebrano 3 453,22 zł.