Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-02-18 20:53:10 przez system

Zespół Zakopower gwiazdą Dni Bochni 2016

Podczas komisji kultury, która odbyła się 17 lutego w bocheńskim magistracie przedstawiono kilka szczegółów dotyczących tegorocznego święta miasta. Dni Bochni 2016 rozpoczną się 6 czerwca i potrwają do 26 dnia tego miesiąca.

Podobnie jak miało to miejsce w roku ubiegłym święto miasta soli zostało podzielone na trzy bloki tematyczne: naukę, sztukę i rozrywkę. – Formuła, która została wprowadzona w ubiegłym roku sprawdziła się, dlatego postanowiliśmy przy niej pozostać – zaznaczyła Anna Kocot-Maciuszek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

Podczas Dni Bochni 2016 odbędą się m.in. liczne spotkania w Muzeum im. Stanisława Fischera i bocheńskiej bibliotece. Inne atrakcje, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy miasta oraz wszyscy przyjezdni to seanse filmowe w ramach tzw. „Kina pod chmurką” w Parku Rodzinnym Uzbornia, kino 7D czy wesołe miasteczko. Podobnie, jak w latach poprzednich, ciekawie zapowiada się koncert w muzealnym wirydarzu. Tym razem wystąpi grająca bardzo żywiołową muzykę „Orkiestra Dni Naszych” z Warszawy. Finał święta miasta odbędzie się 25 – 26 czerwca na bocheńskim Rynku. W pierwszy dzień (sobota) wystąpi zespół „4Szmery”. W niedzielę zagra natomiast gwiazda tegorocznych Dni Bochni – zespół „Zakopower”. Wszystkim tym wydarzeniom będzie towarzyszył natomiast Bocheński Jarmark Kulturalny.

Nie wiadomo jeszcze, czym zakończy się święto miasta. Na pewno nie będą to jednak fajerwerki, których w Bochni ze względu na zaostrzone przepisy nie będzie można wystrzelić. – Myślimy nad pokazem laserowym. Są również ciekawe pokazy światła. Cały czas szukamy ciekawej alternatywy dla sztucznych ogni – zaznaczyła Anna Kocot-Maciuszek.

W dniach, w których będą odbywać się Dni Bochni, we Francji będą trwały Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Radny Marek Gruca obawia się, że mecze piłkarskie, a w szczególności te, w których będzie grać reprezentacja Polski, nie wpłyną negatywnie na udział bochnian w atrakcjach przygotowanych z okazji święta miasta. Dlatego zaproponował zlokalizowanie w centrum Bochni strefy kibica.

Kilka propozycji wzbogacających program Dni Bochni zaproponował również Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Wśród jego propozycji znalazła się m.in. organizacja wystawy poświęconej ucieczce rotmistrza Witolda Pileckiego z Auschwitz do Bochni, czy zorganizowanie koncertu ballad na dwa głosy.

Radni z zachwytem przyjęli powyższe propozycje. Sceptycznie nastawiona podeszła do nich natomiast dyrektorka MDK. - Jeżeli państwo znajdziecie na to wszystko finanse, to ja bardzo chętnie to wszystko zorganizuje – stwierdziła Anna Kocot-Maciuszek.

W odpowiedzi głos zabrał przewodniczący komisji kultury – Robert Żelichowski. - Pan burmistrz bardzo dobrze radzi sobie z przesuwaniem środków z oszczędności, czy takie są, czy nie. Myślę, że i w tym przypadku nie będzie problemu ze znalezieniem dodatkowych funduszy – zaznaczył radny.

Czy znajdą się dodatkowe środki, czy też nie, jedno jest pewne – do dobrze zapowiadających się Dni Bochni 2016 pozostało już tylko nieco ponad cztery miesiące.