Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-10-20 16:26:14 przez system

"Zrywa się wiatr" Hayao Miyazakiego

Anime w DKF Maciste

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Maciste" już w czwartek 22 paźdzernika (godz. 19.00). Tym razem spotkamy się z dziełem najwybitniejszego twórcy filmów anime - Hayao Miyazakim i jego ostatnim obrazem "Zrywa się wiatr".

Prelekcję przed filmem wygłosi znawczyni kina azjatyckiego Jagoda Murczyńska.

Film "Zrywa się wiatr" (Kaze Tachinu) - zapowiadany jako ostatnie dzieło nagrodzonego Oscarem Hayao Miyazakiego, nazywanego japońskim Disneyem - w opini znawców tematu jest dosyć nietypową pozycją w dorobku autora. Wynika to nie tylko z małego podobieństwa do większości wcześniejszych dzieł, ale przede wszystkim z oryginalnego wykorzystanie formy dramatu biograficznego.

Treść filmu:
Zainspirowany konstrukcjami włoskiego inżyniera lotnictwa Gianni Caproniego Jiro od najmłodszych lat śni o lataniu i podniebnych przygodach. Ponieważ wrodzona wada wzroku nie pozwala mu na karierę pilota, staje się jednym z największych i najbardziej innowacyjnych konstruktorów samolotów w całej Azji. Niezwykła animacja Hayao Miyazakiego to opowieść o miłości i pasji, a zarazem piękna pochwała pacyfizmu pozwalająca zrozumieć młodym widzom jak wiele zła czai się w słowie "wojna".

Manga i anime:
Korzenie sztuki japońskiego rysunku sięgają bardzo dawna. Związani kulturowo z Chinami Japończycy wykorzystywali zwoje płótna jako materiał do rysowania swoich historii. Jednakże sztuka ta była daleka od kultury masowej. Jedynie rysunki malowane na specjalnych kawałkach drewna, zwanych Ukiyo-e, mogły być dostępne dla większego grona odbiorców. Na początku dziewiętnastego wieku artysta Hokusai określając te dzieła stworzył nowe słowo łącząc dwa inne: "Man-Ga", co w wolnym tłumaczeniu można przetłumaczyć jako "niepohamowane obrazy". Mówiąc w skrócie, manga to jedyny w swoim rodzaju japoński styl rysowania oraz wizualnej narracji. W dzisiejszym rozumieniu, to przede wszystkim komiks.

W XX wieku wraz z rozwojem sztuki filmowej powstaje japoński film animowany oparty na mandze - anime.

Prelegentka:
Jagoda Murczyńska - pochodząca z Bochni kulturoznawczyni i psycholożka. Współorganizatorka festiwalu kina Azji Pięć Smaków, autorka tekstów krytycznofilmowych. Od kilku lat współpracuje z krakowskim Ha!Art-em. Zajmuje się teorią mody, kostiumem filmowym, kinem Japonii i Azji Południowo-Wschodniej.

Reżyser:
Hayao Miyazaki - Od wielu lat jest czołowym japońskim twórcą filmów animowanych. Niegdyś pionier, dzisiaj wybitny filmowiec. Jego filmografia wykazuje zdumiewającą spójność wizji i zaskakującą jedność, niezależnie od ogromnej różnorodności jego dzieł. Ta uczciwość jest być może kluczem do jego sukcesu. Producent, projektant, reżyser, rysownik i pisarz Miyazaki jest artystą genialnym, jednym z najbardziej błyskotliwych twórców swego pokolenia.
W swej karierze, obejmującej 39 lat, Miyazaki zajmował się każdym tematem, zbadał każdą nutę, każdy wymiar. Na zmianę satyryczny, epicki, elegijny, z godną naśladowania prostotą wyrażał głębokie namiętności, oddawał się lirycznym porywom duszy, zatracał w zachwycającej grze fantazji.

Miyazaki nie jest jedynie filmowcem, jest poetą, trubadurem, świadkiem końca wieku i świtu nowego millenium. Jego poświęcenie, jego rygor i upodobanie do ciężkiej pracy pozwoliły mu rozwinąć do maksimum percepcję i moc twórczą.
Hayao Miyazaki jest prawdziwym mistrzem rzemiosła. Jego filmy są monumentalnymi gmachami wzniesionymi jak średniowieczne katedry, z niemal religijnym oddaniem i ferworem. Skrupulatny, drobiazgowy i nie znający kompromisu Miyazaki w całej swej długiej karierze toczył bitwy z intelektualnym pustosłowiem. Jego dzieło to skrzący się kolorami hołd złożony potędze wyobraźni.

Dla wielu rodaków Miyazaki dorównuje talentem Kurosawie. Choć nie utrzymuje on stałych kontaktów z mediami, jego opinia bardzo liczy się w publicznym życiu Japonii. Dzięki swoim akcjom na rzecz środowiska uważany jest za aktywnego i wpływowego ekologa, choć sam umniejsza swe zasługi.

Kariera Miyazaki jest niezwykła. Zdołał wyzwolić się z niewolnictwa systemu studiów filmowych i w pełni zrealizował na wielkim ekranie swoje marzenia. Zaangażowanie w dobro i przyszłość ludzkości są wyczuwalne w każdym jego filmie. Choć jego dzieła mają wyraźnie japoński charakter i posługują się japońska estetyką, ich estetyczna i dramatyczna intensywność robi wrażenie na wszystkich. Miyazaki zaskakuje nas ciętą ironią i ekstrawaganckimi fantazjami. Ten patriarcha animacji jest zarówno jej wielkim kapłanem, ostatnim cesarzem i małym księciem.

Zrywa się wiatr (2013) - 22.10.2015, godz. 19.00
Gatunek: anime / biograficzny
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Produkcja: Japonia
Czas trwania: 126
Kino Regis, ul. Regis 1
Ceny biletów: 10 zł normalny 5 zł (klubowicze)
Zrealizowano przy wsparciu PISF.