Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-05-23 22:41:38 przez system

ZS 1 Bochnia-BG Buchen - współpraca trwa nadal

Po kilku latach przerwy odnowiono kontakty między uczniami szkół w Bochni i w Buchen.

Końcem maja uczniowie ZS Nr 1 w Bochni wyjeżdżają do Niemiec, aby zrealizować drugą część projektu współfinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Część pierwsza tego projektu zrealizowana została w Bochni na początku kwietnia. 20-stu uczniów z Burghardt Gymnasium w Buchen oraz ich opiekunowie Barbara Miksch i Stefan Sengenberger przyjechali na 8 dni do Bochni.

Młodzież niemiecka zamieszkała w polskich domach, u polskich rodzin. Polskie rodziny pokazały gościom z Niemiec to, z czego są dumni, jakie są tradycje rodzinne i lokalne. Wszyscy dzielili się ze sobą wiedzą na temat krajów i regionów, które zamieszkują, ale przede wszystkim poznawali siebie nawzajem. Uczestnicy wymiany przeżyli wspaniałe, pełne atrakcji dni, wypełnione bogatym programem. Zaczęło się od zwiedzania Bochni oraz naszej rodzimej kopalni soli. Ponadto polscy niemieccy uczniowie odbyli wycieczkę do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince oraz 2 dni spędzili zwiedzając Kraków.

Niewątpliwą atrakcją było również zwiedzanie urokliwego, drewnianego kościółka św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz udział w warsztatach, podczas których uczestnicy wymiany własnoręcznie wykonywali palmy.

Pogoda niestety pokrzyżowała część planów i po degustacji pierogów w Gospodzie pod Kamieniem nie udało się odbyć spaceru na Kamienie Brodzińskiego, co miało jeszcze utwierdzić młodzież naszych sąsiadów o pięknie Ziemi Bocheńskiej.
Wspólnie spędzone dni były również okazją do szlifowania umiejętności językowych. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 doskonalili swój angielski i niemiecki, Niemcy zaś uczyli się polskich słówek. Uczniowie Mechanika mają nadzieję, że równie atrakcyjna będzie 2 część wymiany, a bagaż doświadczeń i wspomnienia z pobytu w Niemczech jakie przywiozą będzie równie pozytywny.