Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-10-13 19:27:19 przez eb

57. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie czas zacząć

Studencki Festiwal Piosenki to najstarszy festiwal twórczości autorskiej w Polsce. Zarówno festiwal, jak i artyści z nim związani, na trwale wpisali się w rozwój polskiej kultury i sztuki. Na festiwalu swoje pierwsze kroki artystycznej kariery stawiali m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Jacek Kaczmarski, Jan Wołek, Piotr Rogucki, Adam Nowak, Zbigniew Zamachowski, Renata Przemyk i inni.

Festiwal w burzliwych czasach szybkich karier i prostych treści jest miejscem, gdzie swoją twórczość mogą zaprezentować artyści niestandardowi, często tworzący wbrew głównym nurtom, poszukujący głosu swojego pokolenia. Festiwal wspiera twórców poszukujących, młodych artystów, muzyków i literatów, którzy potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie zostaną wysłuchani a ich twórczość pokazana szerokiej publiczności. Festiwal od lat jest ważnym punktem na artystycznej mapie Polski i stanowi nierozłączny element artystycznej rzeczywistości naszego kraju oraz ma wpływ na rozwój trwałych wartości kulturalnych..

  1. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie to próba łączenia nowego ze starym, tradycji ze współczesnością. W programie znalazło się sześć koncertów oraz konkurs. Wydarzenia odbędą się na pięciu scenach.
    Program festiwalu
    Pierwszy koncert odbędzie się w Klubie Kwadrat i będzie ukłonem w stronę studentów, na scenie pojawi się Rosalie. piosenkarka i autorka tekstów, której styl – balansujący między mainstreamem a undergroundem – bywa najczęściej określany jako alternatywne R&B z wpływami soulu, elektroniki oraz hip-hopu. Dzień później w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w nieszablonowym projekcie artystycznym – „Osiecka de Luxe” Maja Kleszcz, podejmuje się świeżej i nowoczesnej interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej. W piątek, 15 października, zapraszamy do Nowohuckiego Centrum Kultury na koncert Kuby Badach „Tribute to Andrzej Zaucha”. Weekend wypełniony po brzegi muzyką rozpoczynamy od najważniejszego wydarzenia Festiwalu, czyli Konkursu który odbędzie się w nowej siedzibie Teatru KTO przy ul. Jana Zamoyskiego 50. Kilka godzin po jego zakończeniu rozpocznie się Koncert Galowy tegorocznej edycji SFP pt. „Jaśnieć”.*

Na wielki finał zapraszamy w niedzielę, 17 października, do Centrum Kongresowego ICE Kraków. Koncert podzielony będzie na dwie części. Część pierwsza to Koncert Laureatów, którym jury w składzie: Jarosław Wasik, Dorota Segda, Artur Orzech, Ryszard Poznakowski oraz Jan Poprawa przyzna nagrody. Część druga to Koncert Finałowy „Cudzoziemki w raju kobiet”, który będzie wydarzeniem wyjątkowym. Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Dorota Miśkiewicz, Joanna Lewandowska, Paulina Lenda-Kozub i Natalia Skorupka (w większości laureatki Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie) zaśpiewają piosenki Katarzyny Nosowskiej w nowych aranżacjach. Przygotuje je Miłosz Wośko. W koncercie nie zabraknie tekstów Katarzyny Nosowskiej z początków artystycznej drogi z zespołem Hey, a także z późniejszego okresu, czyli solowej działalności.