Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-11-10 21:06:35 przez eb

Jazzowe brzmienie ku pamięci Jarka Śmietany

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany rośnie w siłę. Organizatorzy odnotowali bardzo dużą liczbę zgłoszeń do tegorocznej, czwartej już edycji konkursu, który odbędzie się w dniach 18-20 listopada w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.

Aż 17 uczestników z dziewięciu krajów zostało dopuszczonych do półfinałów, które 18 listopada rozpoczną się w krakowskiej filharmonii. Najliczniejsza grupa zakwalifikowanych przybędzie z USA. Usłyszymy także muzyków z Danii, Izraela, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Oceniać ich będzie jury, w którym zasiądą m.in. gwiazdy europejskiej gitary jazzowej ‒ Wolfgang Muthspiel, Giovanni Weiss i Marek Napiórkowski. Wystąpią oni podczas koncertu galowego wraz ze zwycięzcami konkursu oraz znanymi partnerami muzycznymi Śmietany (Piotrem Baronem, Antonim Dębskim, Adamem Czerwińskim), a także gościem specjalnym ‒ Stanisławem Soyką.

Pomysł stworzenia Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany narodził się we wrześniu 2013 r., wkrótce po śmierci tego znakomitego gitarzysty. Wielki wpływ Śmietany na polski jazz w ostatnich 40 latach, szczególnie na gitarę jazzową, jest niezaprzeczalny. To autor ok. 40 płyt, współtwórca polskiego jazzrocka w latach 70. (z grupą Extra Ball), później lider wielu polskich i międzynarodowych zespołów. Śmietana był jednym z ostatnich tak charyzmatycznych, silnych liderów narzucających swój styl, posiadających rozpoznawalny dźwięk i zawsze ekstremalnie profesjonalne podejście do wykonywanej sztuki i projektów.

Był typem showmana, który hipnotyzował swoją publiczność muzyką i bezkompromisową artystyczną postawą. Jego styl był oryginalny i unikatowy, dla wielu osób młodego pokolenia stał się wzorem dążenia do indywidualnej drogi twórczej. Przez ok. 30 lat, nieprzerwanie był Polskim Gitarzystą Jazzowym Nr 1 wygrywając corocznie prestiżową ankietę pisma „Jazz Forum”. Współpracował i nagrywał z tuzami światowego jazzu, wśród których znaleźli się m.in.: Art Farmer, John Abercrombie, Mike Stern, Nigel Kennedy, Eddie Henderson, Freddie Hubbard, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak czy Zbigniew Seifert.

Artysta zawsze podkreślał, że najważniejsze to mieć wyraźny, rozpoznawalny dźwięk oraz umiejętność „uwiedzenia” słuchacza swą muzyką. I właśnie tego organizatorzy oczekiwali i oczekują od uczestników konkursu jego imienia. Ideą konkursu jest kultywowanie twórczości Jarka Śmietany poprzez angażowanie młodych twórców w interpretację jego muzyki.

Jak pokazały dotychczasowe edycje konkursu ta forma wydarzenia jest doskonałym narzędziem, aby zainteresować międzynarodowe środowisko i zwrócić uwagę na postać patrona konkursu. Ma również zachęcić młodych twórców by włączali do swojego repertuaru utwory uznanych muzyków. To także doskonała promocja jazzu, który tworzony jest w Polsce. A Kraków jest kolebką polskiego jazzu. Tu swą muzyczną karierę rozpoczynali tak znakomici artyści jak Tomasz Stańko, Adam Makowicz, Zbigniew Seifert, tu również działał Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski i wielu, wielu innych.

Harmonogram konkursu:
18 listopada, godz. 13.00-17.00 ‒ I etap przesłuchań w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
18 listopada, godz. godz. 22.00 ‒ w Piwnicy Pod Baranami wystąpi Wolfgang Muthspiel i Szymon Mika
19 listopada, godz. 13.00-17.00 ‒ II etap przesłuchań w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
19 listopada, godz. 22.00 ‒ w Piwnicy Pod Baranami wystąpią Giovanni Weiss i Hot Swing
20 listopada, godz. 11.00-14.00 ‒ przesłuchania finałowe w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
20 listopada, godz. 20.00 ‒ rozdanie nagród i statuetek, koncert galowy laureatów i gwiazd (Giovanni Weiss, Stanisław Soyka, Marek Napiórkowski) w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
20 listopada, godz. 22.00 ‒ jam session w Piwnicy Pod Baranami.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w sali Złotej krakowskiej filharmonii ‒ będą otwarte dla publiczności, natomiast bilety na koncert finałowy będą dostępne w sprzedaży internetowej i stacjonarnej w biurze konkursu na ul. Karmelickiej 52/1, a także tutaj.