Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-07-12 13:53:14 przez Czas2012

Korowód Zygmuntowski przejdzie ulicami Krakowa

Jutro kulminacja wyjątkowego jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunt. 13 lipca, dokładnie 500 lat po tym, jak dźwięk Zygmunta rozległ się po raz pierwszy, ulicami Krakowa przejdzie barwny, roztańczony Korowód Zygmuntowski. Tego dnia wieczorem odbędzie się również przygotowany specjalnie na tę okazję spektakl multimedialny.

Wawelski dzwon Zygmunt świętuje w tym roku wyjątkowy jubileusz. Obchody 500-lecia odbywają się pod hasłem „Sub una campana / Pod jednym dzwonem”. Kulminacyjnym punktem będzie wielkie plenerowe widowisko taneczne – Korowód Zygmuntowski, w którym wezmą udział aktorzy, tancerze, muzycy, a także krakowianie i goście. 13 lipca, o godz. 17.00 spod Barbakanu wyruszy barwna parada, która przejdzie ul. Floriańską, przez Rynek Główny, ul. Grodzką pod Wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania.

Korowód zatrzyma się na kilku artystycznych przystankach – mansjonach. Będzie to okazja między innymi do zobaczenia pokazu żonglerki Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba (pod Barbakanem), a także scenki pantomimicznej w stylu komedii dell’arte, w wykonaniu Trupy Komedianty (ul. Floriańska). Na scenie pod Ratuszem zobaczymy interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja i spektakl baletu Cracovia Danza „Kiedy tańczą dzwony”.

Widowisko na Rynku Głównym przybliży fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Renesansowe tańce staną się barwnym tłem dla opowieści o najsłynniejszym krakowskim dzwonie. Dzięki tancerzom zajrzymy na dwór Zygmunta I Starego i poznamy ludwisarza Hansa Behama. W widowisku nie zabraknie także królowej Bony. Jej dwórki zaprezentują baletto z tańczącymi dzwonami, a tancerze-dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach zaprezentują się w żywiołowej, teatralnej moresce. Całość zakończy wspólny finał – słynny kanon „Panie Janie”.

Roztańczony Korowód Zygmuntowski zatrzyma się jeszcze na placu św. Marii Magdaleny, gdzie do ilustracji muzycznej Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” z grupą włóczków i kapelą mlaskotów zaprezentują pokaz walki. W korowodzie, do którego scenariusz przygotowali Romana Agnel, dyrektor baletu Cracovia Danza i Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, wezmą także udział członkowie Bractwa Kurkowego, Capelli Regii, Zespołu Tańca Ludowego „Krakowianie” oraz bębniarze, heroldowie i ludwisarze.

Obok artystów przybliżających historię dzwonu i klimat XVI-wiecznego Krakowa, a także krakowian i gości dołączających do korowodu, najważniejszym „uczestnikiem” parady będzie wyjątkowa replika dzwonu Zygmunt. Przez całe wakacje będzie ona eksponowana w różnych punktach miasta. Nawet jeśli nie każdemu uda się wybrać na wieżę Zygmuntowską, by odwiedzić jubilata, to w ten sposób każdy będzie miał okazję włączyć się w świętowanie.

Także do końca wakacji na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę „Matejko. Od wielkiego dzwonu”, ze specjalnym pokazem dzieła Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Obraz na tę okazję został wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jak zobaczyć dźwięk Zygmunta?
Wieczorem także 13 lipca Dom Norymberski w Krakowie zaprasza na multimedialne wydarzenia przygotowane z okazji jubileuszu. O godz. 21.00 u podnóża wieży Zygmuntowskiej odbędzie się koncert laureatów konkursu na etiudę – na jedno uderzenie w dzwon. Ten międzynarodowy konkurs muzyki elektroakustycznej, dedykowany Włodzimierzowi Kotońskiemu – autorowi pierwszej polskiej kompozycji elektroakustycznej i koordynowany przez Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej, został zorganizowany według pomysłu prof. Marka Chołoniewskiego.

Krakowianie znają dźwięk Zygmunta, kojarzą go ze świętami i ważnymi wydarzeniami dla miasta i kraju. Ale czy głos dzwonu można też… zobaczyć? Dźwięk i światło to fale – mechaniczne i elektromagnetyczne. Czy można zbudować pomiędzy nimi pomost, przetworzyć falę akustyczną na obraz i w ten sposób zobaczyć dźwięk? W fizyce zjawisko to nazywa się sonoluminescencją i jest przedmiotem intensywnych badań naukowych. 13 lipca 1521 r. Kraków po raz pierwszy usłyszał bicie dzwonu Zygmunt, a 500 lat później snop laserowego światła, wyzwalany dźwiękiem dzwonu, stworzy w przestrzeni miasta swego rodzaju latarnię morską. Spektakl laserowy „Zygmunt latarnią przestrzeni miasta” odbędzie się 13 lipca, o godz. 21.00.

Tuż po pokazie, o godz. 22.00, rozpocznie się spektakl multimedialny „500x1”. Projekty „500x1” oraz „AR mobile” to koncepcje Grzegorza Bilińskiego, realizowane przez studentów ASP w Krakowie. Z pięciuset jednominutowych kompozycji audiowizualnych – wideoklipów, zbudowany zostanie spektakl multimedialny, zaprezentowany w przestrzeni wokół Wawelu oraz wybranych miejscach Krakowa. Z kolei „AR mobile” to instalacja na telefony komórkowe Kariny Gorzkowskiej i Mai Szerel, dostępna dla publiczności krakowskiej od 9 do 13 lipca, a 17 lipca także dla mieszkańców Norymbergi.

W Norymberdze, skąd pochodził ludwisarz Hans Beham – twórca dzwonu Zygmunt, zostaną częściowo zrealizowane multimedialne wydarzenia, które Dom Norymberski wraz z partnerami zaprezentuje wcześniej w Krakowie. Szczegółowy program krakowskich i norymberskich inicjatyw można znaleźć na stronie internetowej 500-Sigismundus.com.

Dodatkowe informacje o jubileuszu zorganizowanym przez Miasto Kraków, przy współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Katedrą na Wawelu, Domem Norymberskim w Krakowie oraz Małopolską Organizacją Turystyczną, można znaleźć tutaj.

Udział w jubileuszowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Info: UM Kraków

Dzwon Zygmunta

/media/user/images/upload/Lipiec/Lipiec 2021/4.jpg