Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-06-15 20:53:11 przez eb

Krąków będzie wielkim teatrem

63 spektakle i przedsięwzięcia teatralne, w tym siedem przedstawień plenerowych, zaangażowanie 12 teatrów instytucjonalnych oraz ponad 30 teatrów i grup nieinstytucjonalnych – w nocy z 19 na 20 czerwca cały Kraków stanie się wielką sceną teatralną. To wszystko za sprawą XIV edycji Nocy Teatrów.

Noc Teatrów to przedsięwzięcie organizowane od 2007 r., podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu. W ramach tej inicjatywy odbywają się także spotkania z aktorami i ludźmi teatru, zwiedzanie niedostępnych na co dzień dla widzów teatralnych zakamarków oraz multimedialne prezentacje. W ubiegłym roku wydarzenie, które w teatrach i przy scenach plenerowych zwykle gromadziło ponad 10 000 osób, nie mogło odbyć się w stacjonarnej formule ze względu na pandemię.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy znowu zapraszać mieszkańców i gości zarówno do krakowskich teatrów, jak też do uczestnictwa w inicjatywach plenerowych w ramach Nocy Teatrów. Wielu z nas przekonało się, że wzruszenia i energia, które możemy czerpać ze spektakli i widowisk, w których uczestniczymy bez bariery w postaci ekranu czy monitora, są jedyne w swoim rodzaju. Bezpośredni kontakt ze sztuką wyzwala wyjątkowe emocje i zwłaszcza w kontekście Nocy Teatrów możemy tu przywołać nawiązanie do antycznego katharsis. W imieniu władz miasta i organizatorów przedsięwzięcia zapraszam Państwa do uczestnictwa w Nocy Teatrów – nasze teatry i współpracujące instytucje przygotowały bardzo bogatą ofertę, korzystajmy z niej – zachęca Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Przedstawienia w ramach tegorocznej Nocy Teatrów będą się odbywać zarówno w salach krakowskich teatrów, jak też w plenerze: na Rynku Głównym, na terenie Areny Garden przy TAURON Arenie Kraków i w przestrzeni kompleksu Wesoła.

Na deskach Krakowskiego Teatru Scena STU uczestnicy tegorocznego nocnego krakowskiego święta teatru będą mogli obejrzeć spektakl „Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni” w reż. Łukasza Fijała. Na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej zostanie zaprezentowane przedstawienie pt. „Halka” w reż. Anny Smolar. Akademia Sztuk Teatralnych zaprosi widzów na przedstawienie „(NIE)POKOJE” w reż. Grzegorza Mielczarka – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego.

Teatr Ludowy zaproponuje widzom obejrzenie dwóch spektakli: na Dużej Scenie można będzie zobaczyć „Iwonę, księżniczkę Burgunda” w reż. Cezarego Tomaszewskiego, natomiast na Scenie Pod Ratuszem „Wujaszka Wanię” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Z kolei Teatr Łaźnia Nowa zaprosi na spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w reż. Anny Gryszkówny.

W programie Nocy Teatrów znajdziemy także propozycje dla młodszych widzów. Teatr „Groteska” zaprezentuje „Bajkę o Szewczyku” w reż. Krzysztofa Falkowskiego. Najmłodszym polecamy także plenerowe propozycje.

Krakowska Noc Teatrów to spektakle teatrów miejskich, a także liczne przedstawienia teatrów nieinstytucjonalnych i plenerowych, które przygotowały bogaty program. Widzowie zaproszeni zostaną do teatralnych siedzib, na kameralne nieinstytucjonalne sceny teatralne, a także do muzeum, centrów i ośrodków kultury oraz do krakowskich pubów.

Warto dodać, że tegoroczna Noc Teatrów zyskała dwie nowe przestrzenie realizacji przedstawień plenerowych. 19 czerwca w godzinach popołudniowych organizatorzy zaproszą widzów na trzy familijne przedstawienia na terenie Areny Garden przy TAURON Arenie Kraków. Z kolei w przestrzeni kompleksu Wesoła odbędzie się spektakl „Nowe szaty cesarza” na podstawie baśni H. Ch. Andersena w reż. Karoliny Bondaronek i wykonaniu Grupy Zatrzymać Obrotówkę.

Największa i najpiękniejsza krakowska scena uliczna zlokalizowana na Rynku Głównym będzie gościć Teatr Nikoli z premierowym spektaklem „Biedni ludzie”, a późnym wieczorem rozbłyśnie dwoma przedstawieniami ogniowymi w wykonaniu Teatru Jednej Miny i Teatru Ognia Mandragora.

Organizatorem Nocy Teatrów jest Urząd Miasta Krakowa przy ścisłej współpracy z teatrami miejskimi, w tym Teatrem KTO, który przygotowuje program części nieinstytucjonalnej.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Będzie je można odbierać od wtorku, 15 czerwca, w siedzibach poszczególnych teatrów. Na część spektakli obowiązuje rezerwacja telefoniczna lub mailowa.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej krakowskienoce.pl.