Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-08-27 20:42:41 przez eb

Kraków: moc atrakcji na koniec wakacji!

Ostatni weekend sierpnia i pierwszy weekend września zapowiadają się w Krakowie wyjątkowo atrakcyjnie. W ofercie miasta znajdziemy zarówno propozycje kulturalne: Wianki–Święto Muzyki, Festiwal Muzyki Filmowej, koncert poświęcony Andrzejowi Zausze, drugą odsłonę tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych – 34. ULICA Festival, jak i sportowe: Półmaraton Marzanny i Bieg Charytatywny. Z pewnością każdy znajdzie pomysł na ciekawe spędzenie czasu w naszym mieści****

Dla mieszkańców i gości w każdym wieku, dla ceniących różne formy kulturalnych aktywności, różne rodzaje muzyki, jak i dla tych, którym zależy przede wszystkim na aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Poza dostępną na co dzień, bogatą ofertą różnego rodzaju atrakcji, na weekendy 27–29 sierpnia i 4–5 września Kraków przygotował wyjątkowe propozycje. Część z nich to inicjatywy, na które z powodu pandemii musieliśmy bardzo długo czekać. Niektóre wymagają wcześniejszej rejestracji lub pobrania wejściówek, dlatego już teraz warto zaplanować udział w wybranych wydarzeniach. A jest w czym wybierać!

27 sierpnia: Wianki – Święto Muzyki
W ramach programu Kraków Culture Summer, skupiającego wydarzenia prezentujące różnorodność krakowskiej kultury, podczas wszystkich weekendów sierpnia w parku im. H. Jordana odbywają się koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i pokazy animacji. Finałowy, ostatni weekend sierpnia to koncerty zorganizowane w ramach Wianków – Święta Muzyki oraz Festiwalu Muzyki Filmowej.

Podczas Wianków (27 sierpnia) usłyszymy m.in. jeden z najciekawszych młodych gitarowych zespołów na rodzimej scenie, czyli Izzy and the Black Trees, elektroniczny zespół BOKKA, a także duet KARAŚ/ROGUCKI i SMOLIK // KEV FOX oraz Beatę wraz z zespołem Bajm. Wszystkie koncerty Wianków są darmowe, ale warunkiem uczestnictwa jest pobranie bezpłatnej wejściówki dostępnej na kbfbilety.krakow.pl oraz krakowculturesummer.pl. Dodatkowe informacje tutaj.

28 sierpnia: 17. Krakowski Półmaraton Marzanny i 6. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc”
Miłośników ruchu, sportowej rywalizacji i wszystkich, którzy lubią aktywnie pomagać, zapraszamy na przeniesiony z marcowego terminu 17. Krakowski Półmaraton Marzanny i dziesięciokilometrowy 6. Krakowski Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc”.

28 sierpnia wieczorem ulice Krakowa opanują miłośnicy biegania. Start i meta 17. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny tradycyjnie będą znajdowały się na Błoniach, ale biegacze, pokonując dystans 21 km i 97 metrów, będą mieli okazję zobaczyć najpiękniejsze zakątki miasta. Trasa wiedzie przez al. Focha, Salwator, ul. Tyniecką, bulwary wiślane, aż pod pomnik Dżoka i dalej ul. Senacką, Poselską i Podzamcze. Biegacze odwiedzą także siedzibę smoka wawelskiego. W tym roku półmaraton wystartuje niestandardowo – o godz. 20.00. A tym, których przeraża dystans półmaratonu, proponujemy dziesięciokilometrową, równie urokliwą trasę biegu „Dla Małych Serc”. Bieg wystartuje o godz. 18.00.

W wydarzeniach można wziąć udział również w formie wirtualnej. Dochód zostanie przeznaczony na rzecz Fundacji Schola Cordis Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej prof. Janusza Skalskiego. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj.

28–29 sierpnia: Festiwal Muzyki Filmowej
Sierpniowa odsłona tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej (28–29 sierpnia) to flagowy koncert – Gala FMF w trzech sezonach, podczas której usłyszymy popularne tematy ze znakomitych seriali, program „The Best of John Barry” w wykonaniu występ FMF Youth Orchestra, a także FMF4Kids: „Agi Bagi” – koncert z muzyką i piosenkami z bajki. Bilety są dostępne na platformie kbfbilety.krakow.pl, w punktach InfoKraków oraz na platformie eventim.pl. Dodatkowe informacje tutaj.

29 sierpnia: koncert „Bądź moim natchnieniem – A tribute to Zaucha”
„Bądź moim natchnieniem”, „Byłaś serca biciem”, „C'est la vie” to jedne z najpopularniejszych piosenek Andrzeja Zauchy. W tym roku mija trzydzieści lat od tragicznej śmierci artysty. Z tej okazji miasto Kraków organizuje plenerowy koncert „Bądź moim natchnieniem – A tribute to Zaucha”, podczas którego utwory artysty wykonają Grażyna Łobaszewska, Beata Rybotycka i Kuba Badach. Będzie to muzyczna podróż przez twórczość Andrzeja Zauchy, a także okazja do wspominania artysty i jego twórczej drogi, związanej z Krakowem. Koncert odbędzie się na pl. Wielkiej Armii Napoleona (scena przy ul. Powiśle) 29 sierpnia o godz. 19.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

4–5 września: 34 ULICA – Festiwal Teatrów Ulicznych
Festiwal Teatrów Ulicznych – ULICA Festival, od 34 lat sprawia, że krakowski rynek, place i ulice miasta na kilka dni zamieniają się w wielką scenę. Z całej Polski i ze świata przyjeżdżają grupy teatralne, aby zaprezentować swoje spektakle podczas festiwalu organizowanego przez Teatr KTO i jego dyrektora, Jerzego Zonia. Tegoroczny 34. ULICA Festival odbywa się w dwóch edycjach. Za nami lipcowa odsłona, podczas której można było zobaczyć piętnaście teatrów z Polski, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Rodzime grupy teatralne, a także teatry z Francji, Hiszpanii, Belgii, Czech i Wielkiej Brytanii zobaczymy podczas drugiej edycji festiwalu, która odbędzie się w pierwszy weekend września, 4 i 5, place i ulice Krakowa ponownie staną się teatralną sceną. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć tutaj.

5 września: 10. bieg Poland Business Run
Już w niedzielę, 5 września, odbędzie się 10. charytatywna sztafeta Poland Business Run. Jubileuszowa edycja biegu pomagającego osobom z niepełnosprawnościami ruchu będzie drugą w formule wirtualnej, obejmującej całą Polskę, a nawet świat. Pięcioosobowe drużyny nie pojawią się na wspólnej linii startu. Każdy biegacz sam wyznaczy własną czterokilometrową trasę, gdziekolwiek na świecie, i pokona ją 5 września o dowolnej porze między północą a godz. 18.00. Przy Hali 100-lecia KS Cracovia w Krakowie, przy ul. Focha 40, w dniu biegu odbędzie się spotkanie w formie pikniku ze strefą kibica, strefą foto i przestrzenią na chillout. Cały dzień działać będzie plenerowe studio biegu, z którego streaming będzie dostępny na facebookowym profilu Poland Business Run. A tam? Spotkania z beneficjentami tegorocznymi i z lat ubiegłych, rozgrzewka biegowa z Adrianną Palką, rozmowy z ambasadorami, między innymi z aktorem Mateuszem Janickim, wspomnienia z 10 lat sztafety oraz relacja na żywo z bieg. Szczegóły znajdziemy na stronie: polandbusinessrun.pl.

11 września: Wielka Parada Smoków – widowisko plenerowe na Wiśle
Po ponad rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, 11 września odbędzie się Wielka Parada Smoków – widowisko plenerowe na Wiśle. Spektakularne widowisko, podczas którego można zobaczyć unoszące się nad rzeką i pływające na barkach wielkie smoki, od lat gromadzi tłumy krakowian i gości. Paradę uatrakcyjniają pokazy laserowe, a także oprawa muzyczna stworzona specjalnie na tę okazję. Tegoroczna edycja Wielkiej Parady Smoków będzie wyjątkowa także ze względu na jubileuszowy charakter. Smoki zawładną Krakowem już po raz dwudziesty. Start widowiska o godz. 21.00. Dodatkowe informacje tutaj.

Wszystkie przedsięwzięcia odbywają się z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych, dotyczących organizacji imprez podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.