Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-12-24 12:51:43 przez eb

Kraków świąteczno-noworoczny

Jarmark bożonarodzeniowy i choinka na Rynku Głównym, warsztaty, spacery tematyczne, koncerty, atrakcje dla małych i całkiem dużych krakowian – oferta miasta na okres świąteczno-noworoczny jest bardzo bogata.

W tym roku w czasie świąteczno-noworocznym miasto rozbłysło iluminacją nawiązującą do wawelskich arrasów. A spacerujących zachęcamy do skorzystania z licznych propozycji miasta i partnerów przygotowanych na okres świąteczno-noworoczny.

Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy, organizowany przez Krakowską Kongregację Kupiecką, rozpoczął się 26 listopada i potrwa do 2 stycznia 2022 r. Kupcy z całej Polski, a także z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier prezentują towar w 68 kioskach handlowych i gastronomicznych. Jarmarkowi towarzyszy wiele imprez artystycznych. Dodatkowe informacje o programie można znaleźć tutaj.

Żywa szopka w krakowskim zoo
W ubiegłym roku zainteresowanie żywą szopką w krakowskim zoo było ogromne. Akcja odbędzie się także w tym roku – od 25 do 27 grudnia, w godzinach od 12.00 do 14.00. Do krakowskiego zoo dojedziemy miejską komunikacją. Autobus linii nr 134 będzie kursować bez ograniczeń.

Krakowskie szopki
Odbył się już 79. Konkurs Szopek Krakowskich. 2 grudnia przed pomnikiem Adama Mickiewicza spotkali się krakowscy szopkarze, by zaprezentować swoje niezwykłe prace. Wyniki poznaliśmy 5 grudnia.

Oprócz konkursu organizowana jest także pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, a także spacer szlakiem szopek. Pokonkursową prezentację prac nagrodzonych w 79. konkursie na najpiękniejszą szopkę krakowską będzie można oglądać do 27 lutego w pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35.

Święta i sylwester z PLAY KRAKÓW
PLAY KRAKÓW przygotowało specjalną ofertę, która każdego wprawi w świąteczny nastrój. Na platformie można znaleźć sporo ciekawych tytułów – muzyczne spotkania, koncerty kolęd z najpiękniejszych miejsc w Krakowie, występy zrealizowane w ramach kolejnej edycji konkursu „Partnerstwo dla Muzyki” oraz transmisje z wydarzeń charytatywnych. Wśród materiałów znalazły się też propozycje sylwestrowe. Nie trzeba czekać do świąt, wszystkie produkcje są już dostępne.

Zimowy Kraków
Gdzie na sanki? Zobacz na mapie

Gdy śnieg już na dobre zagości, oprócz biegówek Zarząd Zieleni Miejskiej ma dla krakowian jeszcze jedną propozycję. Prezentujemy mapę górek saneczkowych w Krakowie przygotowaną przez miejską jednostkę. Na mapie znajdują się lokalizacje górek saneczkowych w Krakowie. Każdy mieszkaniec z łatwością sprawdzi, gdzie w jego okolicy można zjechać „z górki na pazurki”.

Gdzie na lodowisko?

Lodowisko NCK, al. Jana Pawła II 232
TAURON Arena Kraków, ul. Stanisława Lema 7
Lodowisko Cracovii, ul. Siedleckiego 7
Lodowisko Ice Park Kraków, park im. Jordana przy ul. Reymonta
Lodowisko na placu Nowaka-Jeziorańskiego
Lodowisko Daisy, ul. Morelowa 26a
Lodowisko Origo Kraków, Miasteczko AGH – korty tenisowe, ul. Rostafińskiego
Świąteczne spacery
Koło Grodzkie PTTK zaprasza na bożonarodzeniową odsłonę akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Już w najbliższą niedzielę, 26 grudnia, odbędzie świąteczny spacer Drogą Królewską. Można go połączyć ze spotkaniem ze znajomymi czy rodziną, a przy okazji dowiedzieć się co nieco o historii niegdyś najważniejszej drogi w mieście.

Na terenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema odbywa się kolejna edycja Ogrodu Świateł – tym razem tematem przewodnim krakowskiej odsłony jest Królewna Śnieżka. Możliwość oglądania wystawy do 27 lutego 2022 r.

Już po raz kolejny krakowianie i turyści, zarówno ci mali, jak i duzi, mają okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa, wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, umieściło w miejskiej przestrzeni ponad 20 szopek krakowskich.

Jak co roku, szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu.

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej do 31 stycznia.

Wydarzenia w NCK-u
27 grudnia, godz. 18.00, Scena NCK

Całą noc padał śnieg... Kolędy i pastorałki Piwnicy pod Baranami

Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest „magia”: Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Większość utworów to powstałe w ciągu sześćdziesięciu lat Piwnicy (pisane zawsze na coroczne, przedświąteczne "Opłatki") oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Tamary Kalinowskiej, Leszka Wójtowicza, Piotra „Kuby” Kubowicza do tekstów wybitnych poetów. Ten niezwykły występ będziemy mieli okazję obejrzeć w wykonaniu 30 osobowej grupy artystów, gwiazd i muzyków Piwnicy pod Baranami.

29 grudnia, godz. 18.00, scena NCK

Skaldowie – wielki jubileusz, koncert jubileuszowy z okazji 55-lecia działalności zespołu.

Skaldowie w latach 70. byli jednymi z największych gwiazd polskiej sceny, a ich utwory – „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Nie całuj mnie pierwsza”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Cała jesteś w skowronkach” czy „Kulig stawały się ponadczasowymi przebojami. W Nowohuckim Centrum Kultury zagrają z okazji jubileuszu 55-lecia działalności.

Warsztaty świąteczne dla dzieci
W przerwie między świętami a Nowym Rokiem Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza do Świątecznej Strefy Kreatywności. Od 28 do 30 grudnia, w godz. 11.00-13.00 i 16.00-18.00 dzieci będą budować z wielkich, miękkich klocków miasto przyszłości i wymarzony dom. Podczas specjalnych świątecznych warsztatów stworzą kosmiczne galaktyki oraz świąteczne witraże. Szczegóły na stronie Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Koncert kolęd na Wzgórzach Krzesławickich

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki oraz organowe improwizacje znanych świątecznych pieśni – to program świątecznego koncertu w ramach cyklu „Muzyczne spotkania na Wzgórzach Krzesławickich”. Wydarzenie odbędzie się już 29 grudnia o godz. 19.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Sylwestrowe propozycje: kulturalnie i sportowo

31 grudnia odbędzie się 2. Podgórski Bal Sylwestrowy. Widzowie zaproszeni zostaną do nowej siedziby Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50 (Podgórze), gdzie w urokliwym, zamkniętym ogrodzie i w nowoczesnej sali teatralnej uroczyście powitają Nowy Rok. Tej nocy przywołane zostaną najlepsze tradycje balów krakowskich, galicyjskich i wiedeńskich. Przy muzyce różnych epok i w oryginalnej oprawie artystycznej, goście Teatru KTO bawić się będą od 21.00 do 1.00 w nocy, w reżimie sanitarnym.

Sylwestrowa noc w Hollywood? W Teatrze VARIETE to możliwe. Teatr zaprasza na zabawę sylwestrową ze spektaklem „Pretty woman. The Musical” i zachęca, by przywitać nowy rok wspólnie z Vivian i Edwardem i jedną z najpiękniejszych oraz najbardziej wzruszających historii miłosnych. Dodatkowe informacje tutaj.

Krakowski Teatr Scena STU zaprasza na sylwestrowy pokaz spektaklu „Kiedy sobie znowu umierała" w reż. M. Gronowskiego. Sylwestrowy wieczór w STU to gwarancja nie tylko doborowego towarzystwa aktorów na scenie w najnowszej i najśmieszniejszej komedii, ale również niezapomnianej atmosfery ostatniego dnia w roku. Dodatkowe informacje tutaj.

Sylwestrowy Wieczór Filmowy to propozycja Kina Pod Baranami.Widzowie, którzy zechcą spędzić ostatnie godziny 2021 roku w kinie, mogą wybierać spośród dwóch filmowych zestawów. Znajdą w nich: wyczekiwaną premierę, czyli nostalgiczną „Licorice Pizza” Paula Thomasa Andersona oraz - prezentowane przedpremierowo - najnowsze dzieło Pedro Almodóvara „Matki równoległe” i rozczulające, czarno-białe „C'mon C'mon” z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Szczegóły tutaj.

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca Krakowski Bieg Sylwestrowy. W ostatnim dniu roku Stare Miasto tradycyjnie zostanie opanowane przez biegaczy – przebierańców. W samo południe z Małego Rynku na trasę „Smoczej Piątki” lub „Radosnej Dziesiątki” wyruszą uczestnicy 17. edycji imprezy. Po raz kolejny kolorowy korowód pobiegnie na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. Dodatkowe informacje o biegu i zapisach tutaj.

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na bal sylwestrowy! Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Czakram”, wytworne menu Jurek-Catering, liczne konkursy z nagrodami i… niespodzianka! Podczas balu jedna z par wylosuje „Kolację dla dwojga”. Rozpoczęcie balu o godz. 20.00. Szczegóły tutaj.

Noworoczne koncerty
Wszystkich, którzy Nowy Rok chcą rozpocząć przy dźwiękach muzyki klasycznej na koncerty zapraszają Capella Cracoviensis oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Capella Cracoviensis wspólnie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie organizują „Koncert Noworoczny”, który odbędzie się 1 stycznia 2022 r. o godz. 12.00. W programie G. F. Händel „Messiah” HWV 56. Z kolei 7 stycznia Sinfonietta Cracovia zaprasza na koncert „Noworoczne balety”, podczas którego będzie można usłyszeć utwory z „Dziadka do orzechów” oraz „Pulcinelli” Stravinskiego.

Propozycje kulinarne
Swoje przygotowania rozpoczęła także krakowska branża gastronomiczna. Pojawiła się propozycja, aby pod hasztagiem #swiatecznykrakow w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook, Twitter itd.) restauratorzy zamieszczali zdjęcia i materiały wideo z przygotowań do oferty bożonarodzeniowej: karty dań czy zdjęć dekoracji świątecznych, które uchylą rąbka tajemnicy kuchennych preparacji do tego wyjątkowego czasu. W akcję włączają się również przedsiębiorcy związani z turystyką oraz wszyscy, którzy cieszą się ze świątecznej aury w Krakowie.