Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-06-24 20:39:04 przez eb

Kraków w 13. edycji Festiwalu Polskiego w Tokio

19 czerwca, w tokijskim kompleksie kulturalno-biznesowym Shibuya Stream Hall, odbył się Festiwal Polski 2021 – największe wydarzenie promujące nasz kraj w Japonii. Publiczność obejrzała m.in. trzyczęściowy film o Krakowie i Małopolsce zrealizowany w języku japońskim, który zabrał widzów na wirtualny spacer Drogą Królewską i spływ przełomem Dunajca, pokazał światowe dziedzictwo UNESCO, piękne stroje górali pienińskich i tradycyjną lokalną kuchnię.

Była to już 13. edycja Festiwalu Polskiego w Tokio, którego organizatorami są Instytut Polski w Tokio, Ambasada RP i Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Tokio. Z powodu sytuacji epidemicznej i obostrzeń dotyczących wydarzeń publicznych tegoroczny projekt odbył się w formie hybrydowej, z ograniczoną liczbą gości wchodzących na teren kompleksu, był też emitowany w czasie rzeczywistym online. W sumie festiwal odwiedziło ponad 700 osób, ale w czasie wydarzenia i w kolejnych dniach na kanale YouTube obejrzało go już ponad 2700 osób. Imprezę otworzył ambasador RP Paweł Milewski.

Festiwal poprzedziła kampania w mediach społecznościowych Instytutu Polskiego w Tokio i ZOPOT Tokio (Twitter, Facebook, Instagram) oraz reklama w 810 wagonach trzech linii metra tokijskiego – na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzenia. Na festiwalu obecne były też stoiska miast goszczących reprezentacje polskich sportowców podczas IO Tokio: Takasaki, Ena, Tome, Takaoka, Kaminoyama i Tsuruga.

Jednym z ważnych punktów programu była prezentacja filmu promującego Kraków i Małopolskę w języku japońskim – pierwszej takiej produkcji zrealizowanej wspólnie przez Urząd Miasta Krakowa, MOT i ZOPOT Tokio. Film składa się z trzech części: „Spacer po Krakowie”, „Tradycyjna Kuchnia Domowa” (promocja agroturystyki) oraz „Spływ Dunajcem”. Prezentuje światowe dziedzictwo UNESCO w Małopolsce, wyjątkowe polskie stroje ludowe (górali pienińskich), piękno polskiej natury oraz lokalizacje związane z Japonią i wspólne dla obu kultur tradycje kulinarne, takie jak pierogi.