Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-06-30 21:36:04 przez eb

Letnie Tanie Kinobranie

W piątek, 2 lipca, rusza 15. wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. W programie pierwszego tygodnia przeglądu – który potrwa aż do końca sierpnia – znalazły się filmy skupione na rozmaitych odsłonach miłości: serdecznej przyjaźni, pełnej pasji namiętności i bliskości emanującej kojącym ciepłem. Na ekranie m.in. Audrey Hepburn, Meryl Streep, Kate Winslet, Timothée Chalamet, Colin Farrell i Antonio Banderas.

 1. edycję festiwalu rozpoczyna tydzień pod hasłem Kino i miłość. To właśnie miłość motywuje filmowych bohaterów do pokonywania tysięcy kilometrów, łamania konwenansów i narażania się na ostracyzm. To ona łączy przeciwieństwa, walczy z przeciwnościami losu, pokonuje bariery społeczne i kulturowe. To wreszcie ona jest gwarantem wzruszeń, fascynujących historii i pełnych emocji scen, które na długie lata zapisują się w pamięci.
  ozmaitym obliczom miłości przyglądają się mistrzowie współczesnego kina: Pedro Almodóvar i Yorgos Lanthimos. Hiszpański reżyser, w na poły autobiograficznym Bólu i blasku wspomina swoją niezwykłą relację z matką oraz opowiada o początkach miłości do kina. Tymczasem w filmie Lobster grecki twórca serwuje widzom filozoficzno-fantastyczną przypowieść o skrajnie samotnych jednostkach, zyskujących ostatnią szansę na odnalezienie bratniej duszy.

  A co jeśli przysłowiowa „druga połówka” znajduje się po przeciwnej stronie kuli ziemskiej? Takie pytanie zadaje sobie Stéphane z filmu #tuiteraz, który decyduje się porzucić rodzinny biznes i wyjechać do dalekiej Korei w poszukiwaniu poznanej na Instagramie dziewczyny. Wiele dzieli także dwóch głównych bohaterów kultowego wakacyjnego filmu Luki Guadagnino Tamte dni, tamte noce. Wzajemna fascynacja okazuje się jednak silniejsza niż różnica wieku, a idylliczna włoska prowincja staje się z czasem tłem ich niezwykłego romansu.

  Niezwykła więź może wytworzyć się nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. W Amonicie - najnowszym filmie Francisa Lee - z wiatrem, chłodem i wścibskimi spojrzeniami walczą postaci grane przez Kate Winslet i Saoirse Ronan. Z ogromnymi trudnościami musi zmagać się również Annamaria z filmu Sekret bogini fortuny. Ta zawsze uśmiechnięta i optymistycznie nastawiona do życia kobieta, zmuszona jest przekazać dwójkę swoich dzieci pod opiekę przyjaciół, którzy akurat przechodzą poważny życiowy kryzys.

  Oprócz nowych filmów, niedawno goszczących na ekranach kin, Letnie Tanie Kinobranie przypomina także klasyczne tytuły - prezentowane pod hasłem Kultowe Kinobranie - do których chętnie wracają wielbiciele X muzy. W programie pierwszego tygodnia znalazł się pełen delikatności melodramat Co się wydarzyło w Madison County Clinta Eastwooda, który pojawia się na ekranie wraz z Meryl Streep oraz ponadczasowe Śniadanie u Tiffany’ego ze zjawiskową Audrey Hepburn.


  Dodatkowe filmy można też będzie obejrzeć na „wirtualnej sali” - na
  www.e-kinopodbaranami.pl - w cenie 9 zł (od 2 do 8 lipca). Wśród proponowanych tam filmów są dwie polskie produkcje oparte na prawdziwych historiach: 53 wojny – inspirowane losami korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego i jego żony Grażyny oraz portretująca życie znanej seksuolożki Michaliny Wisłockiej Sztuka kochania. O miłości wystawionej na próbę opowiada autobiograficzna, nieoczywista komedia romantyczna I tak cię kocham. Tymczasem rozgrywający się wśród surowych krajobrazów Piękny kraj Francisa Lee, przywraca wiarę w prawdziwą więź, która może połączyć nawet zupełnie obcych sobie ludzi. Pasja, chęć samorealizacji, pragnienie odnalezienia własnej drogi życiowej – to elementy szczególnie istotne zarówno dla młodego sportowca Fernando z Loveling, jak i znajdującego się w jesieni życia Hala (w tej roli znakomity Christopher Plummer) z Debiutantów. O swoje uczucia będą musiały zawalczyć dwie bohaterki wysmakowanego melodramatu Todda Haynesa Carol: dystyngowana femme fatale grana przez Cate Blanchett oraz zahukana i niewinna dziewczyna, w którą wciela się Rooney Mara.


  BILETY: 9 zł
  Kultowe Kinobranie: 15 zł