Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-08-14 21:09:35 przez eb

Motywy roślinne podczas Cracovia Sacra

Ddziś odbędzie się kolejna Krakowska Noc Cracovia Sacra. Jest to niepowtarzalna okazja aby obejrześ skarby zgromadzone przez kościoły i klasztory. A oprócz tego wysłuchać koncertów, wziąć udział w warsztatach czy wykładach.

W tym roku tematem przewodnim cracowvia sacra będą motywy roslinne. Wiele osób kojarzy, że w symbolice sakralnej palma oznacza męczeństwo, a biała lilia nawiązuje do Maryi, ale nie wszyscy wiedzą, że wśród symboli Matki Bożej znajduje się również fiołek czy liść koniczyny, który jednocześnie nawiązuje do Trójcy Świętej. Temat motywów roślinnych w sztuce sakralnej będzie można zgłębić podczas tegorocznej Nocy Cracovia Sacra.

Motywy roślinne w sztuce sakralnej Krakowa od średniowiecza były nie tylko odzwierciedleniem natury, otaczającej rzeczywistości, ale również znakiem, symbolem, atrybutem. O znaczeniu motywów roślinnych i ich interpretacji, poza barwą i kształtem, decydowała także liczba (dwa, trzy, siedem), a także kompozycja.

Niezależnie jednak od następujących w czasie zmian formy, znaczeń symbolicznych i funkcji, jakie im przydawano, motywy roślinne pozostają w sztuce sakralnej niezmiernie ważnym elementem jako środek wyrazu artystycznego. Złożona, wielowarstwowa symbolika roślin, czasem składająca się na wyrafinowany program treściowy, sprawia, że ukryty sens i zamysł twórcy trudny jest do odczytania bez dogłębnej znajomości epoki, mentalności ludzi i literatur – podkreśla specjalizujący się w tej tematyce prof. Andrzej Włodarek.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej krakowskienoce.pl.

info i foto: Magiczny kraków