Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-09-30 01:29:53 przez Czas2012

Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy

Od 1 do 31 października na krakowskich Plantach (między ul. Poselską a Wawelem) będzie można zobaczyć wystawę plenerową „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”, poświęconą Polakom i Amerykanom polskiego pochodzenia oraz ich wkładowi w kulturę obu krajów. Wystawa jest inicjatywą Instytutu Kultury Willa Decjusza oraz Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Stany Zjednoczone, tygiel kultur i tradycji krajów pochodzenia ich obywateli, są szczególnym partnerem Polski, zwłaszcza pod względem kulturalnym. W wielu obszarach i na różnych poziomach, wzajemna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów. USA pozostaje krajem chętnie wybieranym do życia przez Polaków wyjeżdżających za granicę. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, ze względu na sprzyjający klimat otwartości i tolerancji inności, stosunkowo łatwo odnaleźć im swój nowy dom i pracować na rzecz rozwoju kraju, jego kultury oraz lokalnych społeczności. USA to kraj z największą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3% całej ludności Stanów Zjednoczonych.
Wystawa zbudowana wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – złożona jest z kilkunastu paneli prezentujących sylwetki polskich emigrantów i ich potomków, którzy zdecydowali się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, by tam żyć, pracować, rozwijać swoją karierę zawodową. Swoją obecnością przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę. Na wystawie będzie można również poznać wydarzenia oraz miejsca w USA, związane z polską kulturą i historią.

Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków (w tym krakowian), którzy wyruszyli w świat, i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą i umiejętnościami w kulturę innych krajów – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych.

Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Wystawa „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” zlokalizowana będzie w samym sercu Krakowa, na jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków – krakowskich Plantach (trasa między ulicą Poselską a Wawelem). Wystawę można oglądać od 1 do 31 października. Termin wystawy nie został wybrany przypadkowo – październik jest bowiem Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, celebrowanym hucznie w Stanach Zjednoczonych od 40 lat.

Info: UM Kraków